1 Navýšená dotace pro EGAP

Ztrátu turecké elektrárny miliardáře Světlíka zaplatí všichni Češi

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Česká republika navýší peníze pro státní pojišťovnu EGAP o 1,9 miliardy korun. Tato částka půjde přímo na pokrytí finančních problémů elektrárny Adularya v Turecku, kterou staví firma Vítkovice Power Engineering miliardáře Jana Světlíka. Ztrátu z tohoto podnikání tak zaplatí daňoví poplatníci. Na případ upozornily Seznam Zprávy.

Poslanci o navýšení dotace pro EGAP rozhodli během úterního schvalování státního rozpočtu na popud usnesení rozpočtového výboru. Státní pojišťovna EGAP uvedla, že částka, o kterou je dotace navýšena, bude použita na pokrytí ztráty Světlíkova projektu. „Tato částka je čistě na krytí ztráty kvůli problémovému případu elektrárny Adularya v Turecku,“ potvrdila pro Seznam Zprávy mluvčí EGAP Hana Hikelová. Mluvčí také dodala, že zbylé 2,8 miliardy z dotace jsou peníze, které slouží k navýšení základního kapitálu pojišťovny.

Reakce VÍTKOVICE MACHINERY GROUP:
Peníze půjčené ČEB a pojištěné EGAP zůstaly tureckému investorovi (znárodněnému po pokusu o puč). Janu Světlíkovi jeho „problematické podnikání“ tedy nikdo nezaplatí. Vítkovice Power Engineering byly jednou z dcer skupiny Vítkovice. Turecký investor a později ani znárodněný nástupce Vítkovicím Power nezaplatil faktury za 1,5 miliardy korun ani další doplatky. Firma Vítkovice Power Engineering je tedy v konkurzu a peníze z Turecka by náležely jejím věřitelům. Mínus pro Jana Světlíka je v součtu minimálně 5,5 miliardy korun: za neuhrazené práce a za krach firmy. Nemluvě o poškození značky Vítkovice. Peníze z Turecka dosud nepřišly a majetek zkrachovalé dcery je pro Jana Světlíka čistá 0.

Stavbu elektrárny Adularya zahájila firma Vítkovice Power Engineering v roce 2010 poblíž města Eskisehir. Projekt financovala Česká exportní banka společně se státní pojišťovnou EGAP. Kvůli sérii komplikací ovšem elektrárna stále nefunguje. Světlíkova firma se i kvůli tomu dostala do konkurzu a narůstá ztráta, která nyní dopadla na státní rozpočet.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pojišťovna EGAP loni vykázala ztrátu 1,25 miliardy Kč

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.