Výstavbu bytů urychlí rázné omezení byrokracie

Výstavbu bytů urychlí rázné omezení byrokracie
Výstavba bytů Foto:

Foto: Wikimedia Commons 

Politická aréna

Michael Pánek

Je to bohužel drsná pravda, v Belgii trvá povolovací proces developerského projektu šest měsíců, v České republice 14krát déle, sedm let! Vyplývá to z nedávno zveřejněné Analýzy trhu rezidentního bydlení v Praze Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). Kritická je především situace v metropoli, kde trvale klesající bytová výstavba žene její cenu strmě vzhůru a metr čtvereční v novém bytě stojí v průměru již přes 94 000 Kč. Tím pak logicky klesá dostupnost vlastnického bydlení pro široké vrstvy obyvatel.

Studie CETA rovněž vyvrací názor, že za drahé byty v metropoli může sdílené ubytování s platformy Airbnb, které zajišťuje krátkodobé ubytování a tyto byty pak schází v nabídce pro dlouhodobé bydlení. Čísla jsou jasná, V Praze se nachází zhruba 600 000 bytů, a na platformě Airbnb proběhlo zprostředkování sdílení ubytování na 14 700 různých místech. Nabízených celých bytů ke sdílení v Praze, tedy těch, které tzv. zabírají místo trvalým obyvatelům, jsou pouze necelá dvě procenta bytového fondu v hlavním městě. Airbnb proto není viníkem nedostatku bytů v hlavním městě.

Tím jsou hlavně špatné právní normy, které jsou velkou překážkou nové bytové výstavbě a ty je třeba změnit. Urychlení výstavby v Praze by pomohl i nový územní plán, který by byl velkorysý k novým stavebním projektům. Nutná bude i změna stavebního zákona, který je také brzdou pro zahajování nových staveb a stavitele deptá tím, že po nich vyžaduje desítky razítek. V každém případě je třeba snížit obrovskou byrokracii, která je brzdou stavebnictví.