Saúdský novinář byl nejprve uškrcen, prohlásil istanbulský prokurátor

Vražda opozičního novináře

Saúdský novinář byl nejprve uškrcen, prohlásil istanbulský prokurátorAKTUALIZOVÁNO
Zavražděný saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží Foto:

REPROFOTO: Al Džazíra  

1
Svět
Sdílet:

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl hned po příchodu na konzulát své země v největším tureckém městě Istanbulu uškrcen. Sdělil to ve středu úřad istanbulského prokurátora, s nímž se tento týden sešel jeho saúdskoarabský protějšek. Jde o první oficiální informaci ze strany tureckých úřadů zabývajících se objasňováním Chášukdžího případu. Podle prohlášení istanbulského prokurátora bylo tělo následně rozčtvrceno a zničeno. Šlo podle něj o předem naplánovaný čin.

V prohlášení se také uvádí, že návštěva saúdskoarabského prokurátora nepřinesla konkrétní výsledek. Prokurátor Saúdské Arábie přicestoval do Turecka v neděli a ve středu odjel.

Chášukdží šel 2. října na konzulát vyřídit si doklady o rozvodu a už z něj nevyšel. Turecko od počátku tvrdilo, že byl zabit, Saúdská Arábie to zprvu popírala, pak tvrdila, že zemřel nešťastnou náhodou při rvačce a nakonec přiznala, že byl zavražděn. Jeho tělo se dosud nenašlo a nebyli označeni hlavní viníci. Saúdská Arábie v jedné ze svých verzí tvrdila, že tělo bylo zabaleno do koberce, vyvezeno z konzulátu v autě a předáno „místnímu spolupracovníkovi“ ke zničení.

Turecký list Hürriyet s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování napsal, že saúdskoarabský prokurátor odjel, aniž odpověděl na klíčové otázky. Turečtí vyšetřovatelé se s ním podělili o důkazní materiál, ale nelíbilo se jim, že saúdskoarabský prokurátor trval na tom, aby mu poskytli kopii záznamů z Chášukdžího telefonu.

Turecká strana údajně pojala nedůvěru, když saúdskoarabský prokurátor odmítl opakovaně odpovědět na otázky, kde je tělo, kdo jsou vrazi a kdo je místní spolupracovník, který zřejmě s vrahy ze Saúdské Arábie pracoval. Na turecké straně převládá podezření, že prokurátor do Turecka přijel, ne aby se podílel na objasnění vraždy, ale aby chránil korunního prince Muhammada bin Salmána.

Chášukdží byl kritikem korunního prince. Na konzulátu bylo 2. října saúdskoarabské komando, které téhož dne odcestovalo do Saúdské Arábie. Rijád ohlásil, že bylo kvůli případu zadrženo 18 lidí. Turecko opakované žádá o jejich vydání k soudu do Turecka, což ale Rijád zamítá.

Čtěte také: Vražedné komando se po smrti novináře prý veselilo, Saúdové agenty nevydají

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články