Vyhýbá se Babiš poslaneckému grilování? Jeho kauzu budou projednávat úředníci z Černošic

Babišův střet zájmů

Vyhýbá se Babiš poslaneckému grilování? Jeho kauzu budou projednávat úředníci z ČernošicNOVÉ
Premiér Andrej Babiš (ANO). Ilustrační foto Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov

Karolína Vaverková

Zda premiér Andrej Babiš stále ovládá holding Agrofert a vlastní média, a tím porušuje zákon o střetu zájmů, rozhodnou úředníci z malé radnice v Černošicích. Podnět Transparency International (TI) přitom mohli projednat i poslanci z mandátového a imunitního výboru, protože premiéra Babiše chrání poslanecká imunita. Ten se ale rozhodl, že případ zůstane v Černošicích. „Očekáváme, že naše rozhodnutí vyjasní některé známé rozpory v pohledu na ovládání předmětných médií, které chápe jinak TI a jinak Andrej Babiš,“ řekl pro Echo24 černošický starosta Filip Kořínek.

„Pan Andrej Babiš si k projednání vybral Městský úřad Černošice. Věc řeší naše pražské pracoviště, odbor přestupků v Podskalské ulici,“ uvedl pro Echo24 starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické). Na Černošice při podávání podnětu padla volba dle premiérova bydliště.

Vybrat si, kdo se bude podnětem zabývat, si premiér Babiš mohl dle zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich. „Podle zákona si poslanec či senátor může vybrat mezi standardním přestupkovým řízením a disciplinárním řízením před mandátovým a imunitním výborem,“ uvedla pro Echo24 už dříve právnička TI Sylvie Kloboučková. Mandátový a imunitní výbor už několikrát Babiše projednával. Naposledy v lednu jej vydal k trestnímu stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo.

Podle TI ČR Babiš zůstává hlavním skutečným majitelem holdingu Agrofert, který pobírá peníze z EU prostřednictvím zemědělských dotací a do kterého patří česká média, mj. deníky MF Dnes, Lidové noviny a Rádio Impuls. Tím se dostává do významného střetu zájmů. Podle starosty Kořínka nyní černošický úřad pracuje v rámci přípravného řízení na rozboru podání od TI a ověřuje, zda jsou důvody k zahájení řízení o přestupku. Pokud shledá porušení zákona, hrozí premiérovi až čtvrtmilionová sankce.

„Odbor přestupků si opatřuje další dokumenty potřebné k projednání věci. Odeslal žádosti o poskytnutí souvisejících dokumentů několika příslušným orgánům. Čekáme nyní na jejich doručení. Prošetřování skončí, až budou vyžádané dokumenty doručeny a posouzeny,“ řekl pro Echo24 začátkem října Kořínek s tím, že se dokumenty týkají Babišova údajného vlastnění médií. O které konkrétně jde, říct nemohl.

„Lze odpovědět jen obecně, protože právo znát obsah spisového materiálu před projednáním věci a být první informován o jeho novém obsahu má pouze podezřelý Andrej Babiš. Opatřujeme dokumenty týkající se jeho údajného ovládání právnické osoby, která je provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání a vydávání periodického tisku. Jde o dokumenty dokladující existenci a předmět podnikání konkrétních subjektů a jejich ovládání v řadě ke zveřejněných svěřenským fondům, které založil Andrej Babiš, což bylo již opakovaně zveřejněno. Více nelze zveřejnit,“ dodal Kořínek.

Druhé oznámení týkající se oprávněnosti čerpání evropských dotací Agrofertem poslala TI Evropské komisi. TI uvedla, že Babiš se jako premiér podílí na plnění rozpočtu EU, Agrofert zároveň čerpá evropské dotace. Podle TI je tak ohroženo nestranné rozhodování o přidělení peněz EU na národní úrovni. Závěry TI označuje premiér Andrej Babiš za nesmysly.

Podle starosty Černošic rozhodnutí tamního úřadu vyjasní spory v pohledu na otázku ovládání médií Babišem. „Dle očekávání se jedná o složitější případ, méně častého druhu, ale pro naše odpovědné pracovníky nikoli vysloveně složitý. Očekáváme, že naše rozhodnutí vyjasní některé známé rozpory v pohledu na ovládání předmětných médií, které chápe jinak TI a jinak Andrej Babiš,“ řekl Filip Kořínek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Evropská komise prověřuje Babišův střet zájmů kvůli Agrofertu