„Andrej Babiš bude slavit.“ Opozice tvrdě kritizuje Minářův plánovaný vstup do politiky
KONTROVERZNÍ ROZHODNUTÍ
Odchod Mikuláše Mináře z vedení spolku Milion chvilek z důvodu politických ambicí se neobešel bez kritiky opozičních politiků. Viní ho především z tříštění sil proti stávající vládě v čele s premiérem Andrejem Babišem a z pokrytectví, protože jako předseda Milionu chvilek k sjednocování opozičních stran vyzýval.
"Vyvolal naději na změnu. Vyzýval, aby strany netříštily síly. Teď s poslancem KDU-ČSL zakládá další pražskou stranu... co roztříští síly. Andrej Babiš dnes bude slavit," uvedl například místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a poslanec Petr Gazdík.
"Je velmi zvláštní, když někdo, kdo volá po sjednocování a větší spolupráci, nakonec tuto svoji výzvu přetaví a pojme tak, že svým krokem dělá pravý opak. Těžko tomu původnímu úmyslu pak věřit," konstatoval zase Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL.
Je velmi zvláštní, když někdo kdo volá po sjednocování a větší spolupráci nakonec tuto svoji výzvu přetaví a pojme tak, že svým krokem dělá pravý opak. Těžko tomu původnímu úmyslu pak věřit.
— Marian Jurečka (@MJureka) September 28, 2020
Minářovo rozhodnutí glosoval i bývalý předseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek. "To je velmi inspirativní úvaha. Po odchodu ze sněmovny bych mohl založit úplně novou občanskou iniciativu 'Deset milionů chvilek pro demokracii' a oslovit tak všechny, kterým jeden milion připadá málo," uvedl zase bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Možná si ještě vzpomenete, že když jsem před časem vysvětloval svůj ústup z politiky, co jsem označoval za největší překážku společného postupu demokratické opozice: Osobní ambice. Často nepřiměřené," podotkl.
Sám Minář své rozhodnutí zdůvodňuje stagnující politickou situací v zemi. "Současná politická situace je dlouhodobě zablokovaná a nevypadá, že by se měla změnit. Trend je za poslední tři roky stále stejný. Politické preference se nijak zvláštně nemění. Už v červnu jsem řekl, že za těchto okolností začínám zvažovat vstup do politiky," uvedl. "Já nechci zatěžovat Milion chvilek úvahami o vstupu do politiky, proto jsem dal funkci k dispozici," řekl. "Trvá slib, že Milion chvilek se nestane volebním hnutím a zůstane občanskou iniciativou," doplnil Minář.
Mikuláš Minář v roli předsedy končí. Novým předsedou se stal Benjamin Roll. Role Milionu chvilek ale zůstává stejná. Hnutí Milion chvilek pro demokracii totiž zdaleka není tvořeno jen předsedou. Tvoří ho všichni aktivní lidé, kteří věří společné myšlence. https://t.co/UJmEQL4wbc
— Milion chvilek pro demokracii (@milionchvilek) September 28, 2020
Podle Mináře je potřeba, aby vzniklo nové politické hnutí, schopné oslovit část voličů, kterou nedokázala oslovit sněmovní opozice, nebo i dosavadní nevoliče. "Do deseti dnů, po krajských volbách, se rozhodnu definitivně," řekl k možnému založení nového hnutí a ke svému vstupu do politiky.
Zatím se podle svých slov stýká s potenciálními kandidáty či experty, kteří by s ním chtěli spolupracovat. "Je to opravdu široká paleta lidí. Mladší, starší, z regionů, z Prahy, mají za sebou velmi úspěšné kariéry z byznysu, akademické sféry, někteří mají zkušenosti i z politiky," řekl.
Mináře ve funkci předsedy spolku nahradil Benjamin Roll, který podobně jako Minář v čele Milionu chvilek působí už od jeho vzniku a je vysokoškolským studentem teologie.