Ekonomika zpomaluje. V ohrožení je plánovaný schodek státního rozpočtu

Státní rozpočet

Ekonomika zpomaluje. V ohrožení je plánovaný schodek státního rozpočtuNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Vláda Andreje Babiše nedokázala do státního rozpočtu dostat více peněz než kolik jich rozdala. To je důvodem hrozivého schodku 29,7 miliard korun z březnových 9,2 miliard. Číslo by navíc bylo ještě větší, pokud by vláda minulý měsíc nenapumpovala do státní kasy 18 miliard z privatizačního účtu. Podle ekonomů je navíc ohrožen plánovaný rozpočet, který byl na letošní rok schválen se schodkem 40 miliard korun.

Kabinet Andreje Babiše začíná začíná trápit ekonomická situace. V minulém měsíci dosáhl státní rozpočet vysokého schodku 29,7 miliard. Podobnou ztrátu vykazovala státní kasa i v roce 2008, kdy však probíhala ekonomická krize. Kromě opozice varují na hrozivou situaci i ekonomové, podle kterých by mohl být ohrožený rozpočet na letošní rok.

„V druhé polovině roku často dochází k nárůstu výdajů, na což vzhledem k dosavadnímu průběhu pokladního plnění nejsme připraveni. Od roku 2011 tak poprvé hrozí, že skutečný schodek státního rozpočtu bude horší než plánovaný. Toho si všímá i Česká národní banka, která zhoršuje odhad hospodaření veřejných financí, jejichž klíčovou součástí je státní rozpočet,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Ministryně financí Alena Schillerová vidí za špatným výsledkem zejména výdaje na společné programy Evropské unie a České republiky či předfinancování některých výdajů na letošní rok. Problémem však zůstává, že výdaje vzrostly oproti minulému roku o skoro 60 miliard. Příjmy se zvýšily pouze o 28,7 miliard.

„Z výdajových položek nejvíce narostly sociální dávky, které se včetně důchodů zvýšily o 16,9 miliardy korun. Státní rozpočet rovněž zatěžují rostoucí výdaje na platy státních zaměstnanců, které se zvýšily o 2,7 miliardy korun. Další výrazné nárůsty výdajů byly vykázány u neinvestičních transferů veřejným rozpočtům územní úrovně a investic,“ řekl pro Echo24 Štěpán Křeček.

Společně s tím se nedaří státu ani efektivně vybírat daně. Slabší výsledky zaznamenal výběr spotřební daně z tabákových výrobků či daně z přidané hodnoty. „Alarmující je, že stagnuje výběr DPH. Za minulý rok se za první tři měsíce vybralo stejně DPH, jako letos. To je varovné, protože stagnuje navzdory inflaci a ekonomickému růstu. Tam, kde bychom očekávali nárůst pět procent, je nula. Je to varovný trend,“ řekl ekonomický expert a místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Ekonomika začíná zpomalovat

Podle čísel je navíc jasné, že má česká ekonomika nejlepší období za sebou. Ministerstvo financí už na začátku roku odhadovalo, že ekonomika poroste tempem 2,5 procenta. Česká bankovní asociace svůj původní odhad upravila a nyní počítá s 2,4 procentním růstem místo avizovaných 2,6 procent. Podobně svou prognózu zhoršila i Česká národní banka, která nyní počítá s 2,5 procentním růstem.

S výrazným zpomalením ekonomiky počítá i průzkum společnosti Deloitte, která oslovila na finanční ředitele tuzemských firem. Podle nich by se růst ekonomiky měl pohybovat mezi 1,6 až 2,5 procenty.

Zpomalování ekonomiky se netýká pouze České republiky. V letošním roce podobný osud postihne řadu světových trhů. Podle březnových dat OECD dosáhne letošní růst světové ekonomiky 3,3 procent a v roce 2020 3,4 procenta. Oproti předchozí prognóze vydané v listopadu se růst ekonomiky o zpomalí o 0,2 procentního bodu. Na vině je podle zprávy politická nejistota, pokračující obchodní napětí a narušení podnikatelské a spotřebitelské důvěry. V Evropě navíc zuří nejistota ohledně brexitu, známky recese jsou patrné v Itálii a mezi Spojenými státy a Čínou panují obchodní spory.

Pro Českou ekonomiku by znamenal problém horší vývoj u německé ekonomiky. Ta má růst o pouhých 0,7 procenta, i když se dříve počítalo s dvojnásobnou hodnotou. Tuzemská ekonomika by tak mohla dojet na těsnou provázanost s Německem. „Když si rozebereme podrobněji proč německá ekonomika neroste a dokonce krátce klesla, zjistíme, že zatím není žádný důvod k panice. Německá ekonomika ve většině ukazatelů zůstává silná. Je navíc pravděpodobné, že ji pomůže nakopnout Evropská centrální banka, která se rozhodla ještě déle držet sazby na nule a rozhýbat nové úvěry,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Růst české ekonomiky zpomalil. Přesto byl nad evropským průměrem včetně Německa

OECD zhoršuje ekonomický výhled. Česká republika může dojet na zpomalení Německa

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články