Nabídku na ministra zdravotnictví bych přijal. Babiš této zemi dělá řadu let peklo, říká Válek

POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ

Nabídku na ministra zdravotnictví bych přijal. Babiš této zemi dělá řadu let peklo, říká VálekROZHOVOR
Pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Foto: TOP 09
1
Domov

Vojtěch Drbohlav

Jedním z hlavních adeptů na post ministra zdravotnictví v nově vznikající vládě Petra Fialy (ODS) je lékař a poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. V rozhovoru pro deník Echo24 řekl, že pokud by nabídku na tuto funkci dostal, přijal by ji. Vyzval také Kancelář prezidenta republiky, aby „velmi rychle“ zveřejnila, jestli je prezident Miloš Zeman schopen vykonávat svou funkci.

„Chci být ve zdravotním výboru. A pokud tam přijde za ministra ten pán, tak to bude peklo,“ řekl premiér Andrej Babiš směrem k vaší osobě. Jak si to vykládáte?

Nijak.

Myslíte, že z vás má obavu?

Je možné, že ze mě má obavu, že ví, že jsem nekompromisní, nesmlouvavý a zvyklý věci dotahovat do konce. To je možná něco, co mu vadí, protože byl zvyklý na to, že tam měl lidi, kteří ho poslouchali a plnili jeho příkazy. Možná je to proto, že peklo v této zemi dělá řadu let, tak v tom chce pokračovat. Ale to jsou takové řeči, vůbec bych to neřešil, jedním uchem to jde dovnitř a druhým ven. Není podle mě důstojné, aby se premiér takhle vyjadřoval.

Pokud by vás TOP 09 nominovala na pozici ministra zdravotnictví, přijal byste to?

Předsedové stran mají naprostou volnost v tom, jak se dohodnou na složení věc, to je jediná věc, na čem jako jednotlivé poslanecké kluby trváme. Předpokládám, že jsme na tom všichni skoro stejně, že premiérem bude Petr Fiala. Na klubu TOP 09 jsme se shodli jednomyslně na tom, že Markéta Pekarová Adamová má mandát na to, aby se dohodla s ostatními předsedy na složení takové vlády, aby to byla vláda lidí, kteří svým oblastem rozumí, jsou odborníci a kde profesor Petr Fiala bude mít komfortní fungování. Po těch zkušenostech, které jsme zažívali, myslím tím nenávist mezi jednotlivými ministry, útoky mezi premiérem a některými ministry, to bychom neradi aby se jakýmkoliv způsobem objevilo. Chceme, aby ta spolupráce, která byla perfektní nejen v rámci koalice SPOLU, ale i při přípravě programu, pokračovala. Nechceme dohadování o nějaká koryta, to by bylo irelevantní.

Kdokoliv, kdo pracoval v anticovid týmu, který mimochodem fungoval velmi dobře, by byl dobrý ministr zdravotnictví. Moje jediná priorita je ta, aby nadále fungoval anticovid tým, aby se rozšířil o další odborníky.

Vy osobně byste tu nabídku na ministra tedy přijal?

Jsem přesvědčený o tom, že každý z těch, kdo bude nominovaný, tu nabídku přijme bez ohledu na to, o jaký resort se bude jednat. A já v tomto směru nejsem výjimkou. To jsme slíbili našim předsedům a to jsme připraveni dodržet, protože ta situace není lehká. Ta země je potápějící se Titanic, navíc se blíží předsednictví Evropské unii, což je velmi důležité. Já v tomto směru budu působit maximálně svědomitě.

Pojďme ještě k současnému dění kolem prezidenta Zemana. Je podle vás správně, že veřejnost nezná jeho diagnózu?

Myslím, že není nutné, aby veřejnost znala jeho diagnózu, to je asi rozhodnutí prezidenta. Současný prezident a jeho lidi se rozhodli, že ji veřejnost znát nemá. Vím, že třeba když měl pan prezident Havel operaci divertiklu, tak každý v národě věděl co je to divertikuloza, jak se operuje a tak podobně. Ty přenosy z Grazu, kde se prezident léčil, byly velmi přesné a podrobné. Vystoupení tehdejšího chirurga byla podrobné. Totéž bylo, když byl nemocný pan prezident Klaus. Tentokrát z nějakého důvodu prezidentův tým a jeho rodina toto nechtějí. Důvody jsou nedůležité.

To, co je problém, je ale to, že institut prezidenta musí fungovat. Já jsem nic, přednosta kliniky, přesto, pokud bych byl nemocen, tak děkan nebo můj ředitel, zkrátka nadřízený, nepotřebuje vědět, co mám za nemoc, ale potřebuje vědět, kdy zas budu moci naplno dělat přednostu kliniky. A já prostě musím být schopen říct, případně pokud ne já, tak můj ošetřující lékař k tomu ode mě musí dostat svolení: „Děkane, podívej se, Vlastik čtyři týdny bude mimo, ale pak se vrátí, bude to v pohodě a bude to zase fungovat.” To je ta informace a to by měla kancelář prezidenta velmi rychle udělat. Nevím, v jakém stavu je teď pan prezident. Já mu přeji, aby byl v co nejlepším a byl brzy zdravý. Jako poslanec si ale přeji, abych věděl, kdy pan prezident bude tak fit, aby za námi mohl přijít. A tuto informaci bych chtěl, aby co nejdříve věděli šéfové Senátu a Poslanecké sněmovny.

Pokud by to co nejdříve nevěděli, byl byste v krajním případě i pro to, aby se obě parlamentní komory usnesly, že prezident není schopen ze zdravotních důvodů vykonávat funkci?

Nějak by se to muselo řešit, stejně jako by děkan řešil, jestli já se jako přednosta kliniky vrátím a budu dělat přednostu kliniky za týden, čtrnáct dní nebo pět let.