Na policistu, který je kvůli smrti černocha obviněn z vraždy, chodily opakovaně stížnosti
SMRT GEORGE FLOYDA
Policista Derek Chauvin, který čelí obvinění z vraždy třetího stupně kvůli smrti afroameričana George Floyda, byl v minulosti často terčem stížností. Za zhruba 19 let služby na policejním oddělení ve městě Minneapolis na něj přišlo podle informací CNN hned 18 stížností ze strany veřejnosti.
Policejní oddělení ve městě Minneapolis pro CNN potvrdilo, že si lidé na Chauvina relativně často stěžovali, neuvedlo ale, co bylo obsahem stížností ani jakým způsobem se řešily. Jen ve dvou případech ale došlo na disciplinární řízení, na jehož základě dostal Chauvin v obou případech důtku.
Podle Společnosti proti policejní brutalitě, místní neziskové organizace, která vytvořila databázi stížností proti policistů, se mělo v Chauvinově případě jednat především o případy, při kterých měl policista lidi urážet, ponižovat či jiným způsobem slovně napadat. Chauvinův kolega Tou Thao, který byl rovněž přítomen při zatýkání George Floyda, čelil v minulosti šesti stížnostem. Podle odborníků je ale třeba mít na paměti, že stížnost může vyplnit kdokoliv z jakéhokoliv důvodu, jejich počet tak nemusí být zdaleka směrodatný.
Oběť i policista se možná znali
Bývalá majitelka baru El Nuevo Rodeo uvedla, že jak mrtvý Floyd, tak policista Chauvin byli ve stejnou dobu zaměstnanci bezpečnostní agentury, která podnik střežila. Pozdější policista Chauvin pro podnik pracoval 17 let. Žena si není jistá, zda se dvojice znala, ale jistě někdy pracovali na stejných akcích, jen Chauvin venku, zatímco Floyd uvnitř.
Chauvin podle ní často reagoval nepřiměřeně a neváhal použít pepřový sprej. „Byl vznětlivý a vypadal ustrašeně,“ řekla novinářům Maya Santamariaová.
Chauvin byl v pátek zatčen a obviněn z vraždy. Hrozí mu až 25 let vězení. Kauce byla stanovena na půl milionu dolarů (přes 12 milionů korun).
Podle trestního oznámení Floydovi klečel na krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy muž již nereagoval. Předtím muž prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat. Dokument uvádí, že k Floydově smrti patrně vedla kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle.
Výsledky soukromé pitvy se liší
Podle nejnovějších závěrů ze soukromé pitvy, kterou si objednala Floydova rodina, muž zemřel v důsledku udušení tlakem na záda a krk. Podle lékařů Michaela Badena a Allecie Wilsonové Floyd zemřel, kvůli „nedostatku proudění krve do mozku kvůli soustavnému tlaku na záda a krk. Váha na zádech, pouta na rukou a pozice, ve které ho drželi, byly klíčovými faktory, které vedly ke smrti pana Floyda,“ stojí v pitevní zprávě, kterou citoval právní zástupce rodiny Benjamin Crump pro server USA Today.
Oficiální pitevní zpráva přitom uváděla, že kromě drsného zacházení ze strany policistů mohla být jedním z faktorů také přítomnost omamných látek v těle Floyda a potenciální onemocnění srdce. Toxikologické výsledky budou přitom dostupné až za několik týdnů.
Manželka požádala o rozvod
Chauvinova manželka mezitím vyjádřila Floydově rodině soustrast, neboť ji incident šokoval, oznámil podle CNN právní zástupce Kellie Chauvinové. Sdělil také, že žena požádala o rozvod a vyzvala média, aby respektovala soukromí její a její rodiny. „Hovořil jsem s paní Chauvinovou, je devastována smrtí pana Floyda a maximálně soucítí s jeho rodinou, blízkými a se všemi, kdo kvůli této tragédii truchlí. Proto také už požádala o rozvod s panem Derekem Chauvinem,“ řekl právní zástupce.
Chauvin se v tuto chvíli nachází ve věznici s maximální ostrahou v Minnesotě. „Přesun do takto vysoce zabezpečeného zařízení byl učiněn, aby byl vězeň (Chauvin) v bezpečí a nepřišel do styku s lidmi, kteří se do vězení dostali kvůli protestům vyvolaným smrtí George Floyda,“ uvedlo státní nápravné oddělení. Ve věznici na východě státu Minnesota má Chauvin právo telefonovat, nárok má také na návštěvy prostřednictvím on-line platforem. Osobní návštěvy jsou kvůli pandemii koronaviru zakázány.