Fiala: Bylo to naposledy, příště na prezidenta navrhneme silného kandidáta

Echo TV

EchoTv
Echo24
Sdílet:

Jedině vlastní silný kandidát je podle šéfa ODS Petra Fialy zárukou úspěchu v prezidentských volbách. Ty letošní tak byly podle Fialy poslední, kdy občanští demokraté nikoho do boje nevyslali. Přesto Fiala tvrdí, že ODS neudělala chybu. Podle něj vycházela z politické reality.

Co řekl Petr Fiala o případných předčasných volbách a o prezidentovi?

Předčasné volby je něco, co je úplně na konci všech těch pokusů o vytvoření nějaké normální politické situace. Až všechno selže, tak mohou být předčasné volby. My se jich určitě nebojíme, ale není to něco, co bychom preferovali nebo si mysleli, že to má být teď na stole. Zatím máme za sebou první pokus o sestavení vlády, pokus, který provedl vítěz voleb. Pokus skončil debaklem, politickou prohrou Andreje Babiše, protože jeho vládě vyslovili důvěru jenom poslanci jeho vlastní strany. Teď jsme před druhým pokusem, tak musíme všichni počkat, jak ten druhý pokus dopadne. Nemůžeme čekat do nekonečna, protože tady se má jednat, tady se má jednat o vládě, a tady nemají být ty tanečky kolem toho, které tu jsou, kdy Andrej Babiš se postaví, roztáhne ruce, řekne, nikdo se mnou nechce do vlády, tak dělejte něco. Je to jeho odpovědnost, je jeho odpovědnost sestavit vládu. Když jsme tedy u toho stavění věcí z hlavy na nohy, jako dávání do správných souvislostí, tak byli to i novináři, kteří za námi chodili po volbách a říkali, no a kdy už ustoupíte a kdy půjdete s Andrejem Babišem, vždyť on vyhrál volby. Ale to není úloha ani novinářů, ani naše. On vyhrál volby s třiceti procenty a jeho úkol je získat většinu a potom získat důvěru poslanecké sněmovny. A teď konečně začíná být v tom veřejném prostoru jasné, že to tak je a že Andrej Babiš se o tu většinu musí snažit.


Tak on jí s největší pravděpodobnosti dosáhne, minimálně se opře o tu základní koalici, kterou má s komunisty a SPD…

Je to jeho volba, to je na tom podstatné.


Jasně, ale my na to všichni doplatíme…

Ale my tomu nemůžeme zabránit, když on se takto rozhodl.

Ještě bych se chtěl vrátit k posledním volbám – prezidentským. Nepovažujete za chybu, že politické strany neměly, včetně ODS, žádného svého nominanta?

To byla politická realita, a to nějak odpovídalo těm podmínkám, které v těchto volbách byly. Nicméně pro mě z těch voleb vyplývá, nevím, jestli poučení, ale jeden závěr. Myslím, že to je naposledy, kdy proti politickému matadoru a skutečně zkušenému politikovi mohl stát politický nováček. Já myslím, že je úkol nás všech, abychom v příštích prezidentských volbách postavili silného kandidáta s politickou zkušenosti, protože tyto volby ukázaly, že nic jiného úspěch nepřinese.

O čem dál diskutoval předseda ODS?

Petr Fiala v rozhovoru pro Echo TV mluvil i o tom, že ODS chce letos v Praze vyhrát volby a vysvětloval, proč s Andrejem Babišem a jednal o zahraniční politice Česka a jeho cílech v Evropě.

Celý rozhovor si můžete pustit zde:

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články