Rozkol v ČSSD. Zimola půjde do voleb s novým hnutím, Hamáček nesouhlasí

Rozkol v ČSSD. Zimola půjde do voleb s novým hnutím, Hamáček nesouhlasíNOVÉ
Jiří Zimola Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Zimola a krajské volby

Echo24

Předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola oznámil svůj záměr kandidovat v příštích krajských volbách za nové hnutí Změna 2020. Tím ovšem rozhněval šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka, který mu vzkázal, že pokud někdo značce ČSSD nevěří, měl by se rozhodnout, za koho chce v politice bojovat. Podle Zimoly se jedná o hnutí členů ČSSD i nestraníků, Hamáčkovi se však tento způsob nezamlouvá.

Hamáček připouští kandidátky v rámci širších koaličních uskupení s nezávislými osobnostmi, se kterými strana sdílí společné hodnoty. „To může přispět k otevření a posílení ČSSD. Zakládání nových stran a hnutí je však něco jiného. Pokud někdo značce ČSSD nevěří, měl by se rozhodnout, za koho chce ve volbách i v politice bojovat,“ uvedl Hamáček.

„Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda,“ uvedl ve středu Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie. Šmardovo vyjádření ČTK shání.

O registraci nového politického hnutí spojeného se Zimolou ve středu informoval deník Právo, který uvedl, že o registraci hnutí Změna 2020 požádal na Zimolův popud radní Týna nad Vltavou David Slepička.

Zimola dodal, že nové hnutí je i důkazem toho, že někteří členové jihočeské ČSSD mají odlišný názor na fungování strany než celostátní vedení. „Je to tak. Není tajemství, že jsme byli považováni kritiky a Zimola byl brán za rebela. Ale vzhledem k posledním předvolebním průzkumům se ukazuje, že ta kritika zřejmě nebyla lichá,“ uvedl Zimola. ČSSD se delší dobu v předvolebních průzkumech pohybuje kolem pěti procent. Poslední analýza dokonce ukázala, že by se strana v případě voleb nyní do Poslanecké sněmovny vůbec nedostala.

Zimola: Opouštět ČSSD nehodlám

I přes Hamáčkovu kritiku Zimola nemá v plánu ze strany vystupovat. Nedomnívá se totiž, že by se dopustil něčeho, co by bylo proti sociální demokracii. Dodal, že se snaží hledat cesty, jak straně pomoci a proto zvažuje různé postupy. „Pokud toto naše přemýšlení poslouží jako klacek do rukou těch, kteří nás za to chtějí vylučovat, ostrakizovat i kritizovat, tak je to pro sociální demokracii o to smutnější. A já opravdu nehodlám z ČSSD v tomto okamžiku vystupovat,“ uvedl Zimola.

Zimola se domnívá, že založení nového hnutí přiláká na kandidátní listinu i zajímavé osobnosti mimo okruh ČSSD. „Mám informace od některých starostů, kteří mají blízko k myšlenkám sociální demokracie. Jen prostě z různých důvodů nechtěli za tuto stranu kandidovat,“ uvedl Zimola. Dodal, že nemá informace, že by se k hnutí hlásili i sociální demokraté z jiných regionů. „Při registraci hnutí se neřeší, jestli je to pro daný kraj nebo oblast,“ uvedl Zimola.

Doposud největší úkrok od stranické linie představila ČSSD v Pardubickém kraji, která pro krajské volby zřejmě sestaví kandidátku s nově založeným hnutím Sdružení pro kraj. Jeho předsedou je starosta Letohradu Petr Fiala, jenž je jako nestraník krajským zastupitelem za sociální demokraty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zimola zvažuje založení vlastní strany, mohla by kandidovat proti ČSSD