Nemůžu lidi nutit se očkovat, když nechtějí. Novavax možná už koncem února, řekl Válek

VAKCÍNA NOVAVAX

Nemůžu lidi nutit se očkovat, když nechtějí. Novavax možná už koncem února, řekl Válek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Foto: Úřad vlády ČR
1
Domov
Echo24

Vakcína Novavax, která je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) klíčem k rozproudění stagnujícího očkovacího procesu, by měla být k dispozici pro aplikaci na konci února nebo na začátku března. Válek uvedl, že předregistrace na vakcinaci touto očkovací látku by mohla být spuštěna už za dva týdny. Ministr dodal, že si stojí za rozhodnutím, že by očkování proti koronaviru nemělo být povinné, nevidí k tomu důvod.

Klasicky vyrobenou vakcínou Novavax by se mohlo začít očkovat na přelomu února a března. Podle ministra zdravotnictví Válka by mohla tato očkovací látka přimět k očkování tu část veřejnosti, která má stále obavu z takzvaných mRNA vakcín, kterými jsou například Pfizer či Moderna.

„Předregistrace bude možná snad za dva týdny, chtěl bych do té doby mít připravený systém, který by to umožnil,“ řekl Válek. Dodal, že nadále trvá na zrušení vyhlášky o povinném očkování pro určitou část populace. „Nemohu nutit lidi se léčit, když se léčit nechtějí. Lékaři mají instrukce, jak včas nasadit léčbu, to je maximum, co se medicínsky pro ty lidi dá dělat. Třetí dávka je zásadní ne proto, aby člověk mohl na pivo, ale aby neumřel,“ řekl Válek s tím, že právě pro tyto lidi by mohl být Novavax řešením.

Válek uvedl, že se situace samozřejmě může změnit, pokud by přišla nová varianta koronaviru. „Pokud přijde nová varianta, může se stát cokoliv, může lidstvo vyhynout. Zatím nebudu ale povinné očkování nařizovat nebudu, nejsem o něm přesvědčen,“ řekl Válek s tím, že v zemích, v nichž povinné očkování zavedli, šlo vždy o politickou záležitost, nikoliv o podložené opatření. Válek prohlásil, že cílem je dosáhnout endemického stavu, kdy se lidé naučí s covidem a jeho variantami žít.

Ministr dodal, že nadále vyzývá k očkování i třetí dávkou, především pak mezi seniory. „Když senior dostane třetí, tedy boostovací dávku, je pravděpodobnost úmrtí signifikantně blízká nule,“ řekl Válek. Sám je optimistický ohledně vývoje pandemie v souvislosti s variantou omikron, která se sice rychle šíří, ale nevyvolává tak těžký průběh jako předchozí varianty.

Nesouhlasí s ním stínový ministr zdravotnictví Julius Špičák (ANO). „Sdílím optimismus, že situace se bude zlepšovat, ale nám tady v Česku pořád umírají lidé na covid a to více než v jiných zemích, to nadúmrtí bylo v posledních letech děsivé. My už další lidi bez povinnosti k očkování nedostaneme. Zdravotnictví se patrně nezhroutí, ale denně se budeme dívat, jak umírají stovky lidí,“ řekl Špičák, který tvrdí, že by se povinnost očkování měla zavést.

Válek zároveň oznámil, že lidé, kteří si projdou nákazou covidem, nebudou muset po dobu třiceti dnů od nákazy ani do karantény, ani do izolace, pokud se setkají s někým nakaženým.