Co dělat, když přijde válka? Švédové dostanou speciální brožuru s instrukcemi

Jak se připravit na krizi?

Co dělat, když přijde válka? Švédové dostanou speciální brožuru s instrukcemiNOVÉ
Obal brožury s instrukcemi pro krizové případy Foto:

FOTO: dinsakerhet.se

4
Svět
Sdílet:

Švédská civilní obrana lidem příští týden rozešle brožuru s instrukcemi, jak se chovat v případě propuknutí válečného konfliktu. Příručka neuvádí, odkud by útok mohl přijít. Agentura Reuters připomíná, že země regionu jsou ve stavu zvýšené bdělosti od ruské anexe Krymu v březnu 2014.

Dvacetistránková brožura s názvem Pokud přijde krize nebo válka Švédům poradí, jak si obstarat čistou vodu, jak čelit propagandě nebo kde najít protiletecký kryt. Jde o první takovou veřejnou kampaň od dob studené války, v této skandinávské zemi nic podobného nevyšlo od roku 1961, napsal Reuters.

Příručka také švédské občany upomíná, že mají povinnost konat, je-li jejich země ohrožena. „Pokud na Švédsko zaútočí jiná země, nikdy se nevzdáme,“ stojí v brožurce. „Veškeré informace v tom smyslu, že je třeba přestat klást odpor, jsou falešné,“ zdůrazňuje text.

Úřad civilní obrany neuvádí, odkud by útok mohl přijít. „I když je Švédsko bezpečnější než většina zemí, hrozby existují,“ řekl novinářům šéf úřadu Dan Eliasson.

Brožura s instrukcemi, jak se chovat v případě propuknutí válečného konfliktu
Brožura s instrukcemi, jak se chovat v případě propuknutí válečného konfliktu Foto:

FOTO: dinsakerhet.se

Brožurka, která míří do 4,8 milionu domácností, také varuje, že během krize by mohly rychle dojít zásoby potravin, léků a benzinu. Nabádá k vytvoření zásob ovesných vloček, konzerv s boloňskou omáčkou, lososových kuliček, sardinek či tortill. Publikace rovněž popisuje, jak budou znít sirény v případě blížícího se leteckého útoku.

Švédsko a další země regionu jsou ve stavu zvýšené ostražitosti od anexe ukrajinského Krymského poloostrova Ruskem. Často také tyto země Rusko obviňují z narušování svého vzdušného prostoru. Moskva obvinění vždy buď odmítá, nebo na ně nereaguje.

Stockholm v minulosti opakovaně poukazoval na agresivní politiku Ruska, když zdůvodňoval posilování bezpečnostních opatření, včetně loňského obnovení všeobecné branné povinnosti a rozmístění vojáků na baltském ostrově Gotland. Švédská vláda rovněž od roku 2016 zvyšuje svůj vojenský rozpočet.

Švédsko nebylo ve válce s jinou zemí více než 200 let a také za druhé světové války bylo oficiálně neutrální. Naposledy bojovalo v roce 1814 s Norskem, které vyhlásilo nezávislost.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Obnovení bojů na Ukrajině? Proruští povstalci hlásí šest mrtvých

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články