Globální výpadek sociálních sítí. Facebook, Instagram i WhatsApp nefungovaly přes dvě hodiny

Globální výpadek sociálních sítí. Facebook, Instagram i WhatsApp nefungovaly přes dvě hodinyAKTUALIZOVÁNO
Svět

VÝPADEK SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

zd Echo24

Bezpočet uživatelů z celého světa se nemohlo připojit na platformy Facebook, Instagram a WhatsApp, problém se týkal hlavně střední Evropy, východního pobřeží Spojených států a jihovýchodní Asie. Potíže se projevovaly různě, někomu se nedařilo přihlásit, někomu nešla ani načíst domovská stránka Facebooku, či nefungovaly některé funkce. O situaci informoval server Downdetector.com, který monitoruje problémy na aplikacích a webových stránkách. Výpadek trval zhruba do třetí hodiny odpolední.

Do 14:30 SELČ nahlásilo problém bezmála 13 000 uživatelů Facebooku, přes 7000 uživatelů Instagramu a více než 3000 uživatelů komunikační aplikace WhatsApp.

Mapa oblastí zasažených výpadky
Mapa oblastí zasažených výpadky Foto:

FOTO: printscren downdetector.com

„Někteří lidé dnes mohli narazit na problémy s přihlášením do rodiny našich aplikací. Problém už byl vyřešen, omlouváme se za jakékoli nepříjemnosti,“ sdělila serveru The Verge společnost Facebook, která všechny zmíněné platformy vlastní.

Příčina výpadku, který začal kolem 12:30 SELČ zatím není jasná. Výpadek trval něco přes dvě hodiny. Některým uživatelům běžely aplikace pomaleji, jiní se do nich vůbec nemohli přihlásit. V komunikačních službách WhatsApp a Messenger podle The Verge nebylo možno posílat zprávy.

Problémy se zřejmě nevyhnuly žádné části planety, hlášení na webu Downdetector.com nicméně přicházela hlavně z východu Severní Ameriky, z Filipín a Evropy, včetně České republiky. „Kolik uživatelů výpadek postihl, se neví a ani se to nejspíš nedozvíme, tyto informace Facebook spíše neříká,“ napsal publicista Daniel Dočekal, který se věnuje světu počítačů a sociálním sítím.

S dosud nejhorším výpadkem se Facebook potýkal v březnu, při kterém se někteří uživatelé do jeho služeb nemohli připojit přes 24 hodin. Kalifornská společnost jej připsala na konto „změny konfigurace serverů“. Facebook na svých stránkách uvádí, že jej denně využívá 1,52 miliardy lidí.

„Na současném výpadku i tom před měsícem je bohužel vidět, že Facebook velmi výrazně postoupil v integraci všech tří platforem, včetně WhatsApp a instagramu. Výpadek facebooku jako takového pak přináší značné problémy i dalším platformám. Instagram a WhatsApp přitom dříve byly nezávislé, takže se jich výpadky facebooku netýkaly,“ uzavírá Dočekal.


Čtěte dále: Půl miliardy korun. Facebooku prudce vzrostly náklady na bezpečnost šéfa

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články