Zemětřesení v Indonésii má na svědomí přes 1200 mrtvých, Česko pomůže

Tsunami a zemětřesení

Zemětřesení v Indonésii má na svědomí přes 1200 mrtvých, Česko pomůžeAktualizováno 1
Svět
Sdílet:

Bilance pátečního zemětřesení a tsunami na indonéském ostrově Sulawesi vzrostla z 844 na 1234 mrtvých. V úterý o tom informoval mluvčí indonéského úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho, podle kterého bylo rovněž přes 800 lidí zraněno. Česká republika poskytne postiženým oblastem humanitární pomoc, oznámilo ministerstvo zahraničí.

Do řady míst postižených otřesy půdy se záchranáři stále ještě nedostali, takže existují obavy, že počet obětí dále poroste, píše agentura Reuters. Páteční zemětřesení o síle 7,5 stupně vyvolalo přívalovou vlnu tsunami, která v některých lokalitách dosáhla až šesti metrů a smetla pobřežní oblasti. Téměř všechny oběti pocházejí z města Palu, kde žije 380.000 lidí.

Obyvatelé hůře přístupných postižených oblastí, jako je například další velké město Donggala, si stěžují, že k nim stále nedorazila žádná humanitární pomoc. Místní představitelé z Donggaly uvedli, že město nutně potřebuje základní potraviny, pitnou vodu a palivo.

Otřesy půdy přitom v Indonésii neustávají. Dnes ráno zasáhlo jihovýchod souostroví zemětřesení o síle 6,3 stupně. Jeho epicentrum se nacházelo asi 1600 kilometrů jižně od od oblasti poznamenané pátečním zemětřesením. Škody po dnešních otřesech zatím nejsou hlášeny.

Dlouhodobá pomoc z Česka

Česká republika poskytne Indonésii humanitární pomoc ve výši zhruba deseti milionů korun, řekl po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) náměstek ministra zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Babiš podle něj s uvolněním částky souhlasil. Do budoucna se bude chtít Česko zapojit i do rekonstrukce postižených oblastí.

Zástupci české ambasády v Indonésii jednali v pondělí o možné pomoci s místními úřady. „Nejrychlejší varianta je skutečně finanční pomoc, protože než bychom dopravili materiální pomoc na místo, potřebnost bude menší,“ řekl dnes Petříček.

O uvolnění humanitární pomoci do výše deseti milionů korun může rozhodnout přímo ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Vyšší pomoc by musela schválit vláda, podle Petříčka se ale zatím o takovém rozhodnutí nejedná. Peníze by Česko Indonésii poskytlo prostřednictvím mezinárodních organizací, jako je například Červený kříž.

Česko bude chtít podle Petříčka Indonésii pomáhat i v dlouhodobém horizontu. „Česká republika se zejména chce zapojit do obnovy oblastí postižených tsunami a zemětřesením, takže připravujeme i konkrétní projekty poté, co se ta situace stabilizuje a bude možné začít s rekonstrukcí,“ řekl.

Po zemětřesení a tsunami na ostrově Sulawesi zahynulo nejméně 1234 lidí. Bilance ale může ještě vzrůst, až se záchranáři dostanou do míst odříznutých od světa. Své domovy muselo v důsledku zemětřesení opustit na 50.000 lidí.

Čtěte více: Zatím přes 800 mrtvých po sérii zemětřesení a tsunami v Indonésii

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články