Fotografie z G7 baví i sociální sítě. Poslední večeře nebo uražené dítě Trump

Summit G7 v Kanadě

Fotografie z G7 baví i sociální sítě. Poslední večeře nebo uražené dítě TrumpNOVÉ
Upravená fotografie ze summitu skupiny G7 Foto:

Foto: Twitter/ Leah Jacob


1
Svět
Echo24
Sdílet:

Fotografie Donalda Trumpa a dalších lídrů skupiny G7 ze summitu v Kanadě vzbudila bouřlivé reakce a na sociálních sítích kolují její upravené verze. Na jedné z nich šéf Bílého domu chová malého ruského prezidenta Vladimira Putina, což je narážka na Trumpův návrh, aby se Rusko opět účastnilo jednání ekonomicky nejvyspělejších zemí.

Řeč těla amerického prezidenta na summitu v Kanadě vzbudila u veřejnosti pozornost. Fotograf Jesco Denzel zachytil chvíli, kdy Trump jako jediný sedí, má založené ruce a německá kancléřka Angela Merkelová se na něj dívá a je rukama opřená o stůl. Všichni vyjednávači vypadají poněkud rozladěně, vraští čela, mají svěšené koutky úst nebo ruce založené před tělem.

Trumpův postoj připomínal některým na sociálních sítí uražené dítě.

Objevila se i upravená fotografie, kde jsou lídři stylizovaní jako na obrazu Leonarda da Vinciho Poslední večeře.

Na dalším snímku Trump chová svůj domalovaný ruský protějšek, což naráží na Trumpův názor, aby se Rusko vrátilo k jednáním G7. Rusko bylo z někdejšího seskupení G8 vyřazeno v roce 2014 kvůli okupaci a následné anexi ukrajinského Krymu.

Trumpův návrh dnes podpořil i český exprezident Václav Klaus. Nechávat Rusko stranou je dětinské a hloupé,“ řekl v nedělním pořadu Partie na televizi Prima.

Čtěte také: Piráti jsou větší zlo než komunisté, tvrdí exprezident Klaus

Na další upravené fotce má Trump plnou pusu, ruce i tác jídla, zatímco ostatní lídři stojící za ním nemají nic. K fotce je připojený falešný tweet amerického prezidenta, kde píše, jak summitu vládl.

Sedm průmyslových mocností se po jednáních v závěrečném komuniké zprvu mimo jiné zavázalo, že budou bojovat s protekcionismem a zmodernizují Světovou obchodní organizaci, aby byla spravedlivější. V prohlášení se přitom země G7 postavily za systém obchodu založeného na pravidlech a zdůraznily snahu o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Konkrétní zmínce o amerických clech se ovšem text vyhnul.

Klopotně dosažený kompromis nejdříve schválili všichni členové skupiny G7, kterou tvoří USA, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie, Francie a rovněž Evropská unie jako celek, nakonec ale dohodu obrátil vzhůru nohama Trump. Ten na své tiskové konferenci partnery kritizoval a prohlásil, že Spojené státy byly ostatními desítky let jen využívány. „Jsme jako prasátko, ze kterého si všichni berou. Buď to okamžitě skončí, nebo s nimi přestaneme obchodovat,“ řekl prezident.

Šéf Bílého domu, který vrcholnou schůzku opustil předčasně kvůli plánovanému jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru, pak dokonce prostřednictvím vzkazu na Twitteru stáhl svou podporu závěrečného prohlášení. Vinu svedl na kanadského premiéra Trudeaua a jeho „falešná prohlášení“ na tiskové konferenci, která se konala po Trumpově odjezdu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Spor o cla pokračuje. Trump stáhl podporu závěrečného komuniké summitu G7

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články