Severním Irskem cloumají nepokoje. Maskovaný dav podpálil autobus, bylo zraněno přes 50 policistů
PROTESTY
Severní Irsko se už několik dní potýká s útoky na policisty, zapalování aut v ulicích a házení zápalných bomb. V noci na čtvrtek neznámí pachatelé podpálili v Belfastu městský autobus. Podobné incidenty zažívají obyvatelé Belfastu, Derry (Londonderry) a jejich okolí. Severoirská vláda po mimořádném zasedání odsoudila „naprosto nepřijatelné a neobhajitelné“ násilnosti, uvedla BBC. Do Belfastu míří britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis, který zde bude jednat s místními představiteli.
Pozadí těchto nepokojů není zcela jasné, například agentura AFP ale připomíná „kontext zvýšeného napětí“ v souvislosti s odchodem Británie z Evropské unie. Podle deníku The Irish Times jsou někteří obyvatelé nespokojení s dohodou o vztazích mezi Británií a EU, která vnesla kontroly do přepravy zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. Napětí podle deníku vzrostlo v důsledku kontroverzního rozhodnutí nestíhat skupinu politiků ze strany Sinn Féin, největší nacionalistické strany v zemi, v souvislosti s jejich účastí na velkém pohřbu v době protiepidemických restrikcí.
V západní části Belfastu vrhal ve středu večer dav na zasahující policisty kameny a napadl i fotoreportéra, který násilnosti dokumentoval. K největším konfliktům docházelo na třídě Lanark Way, která odděluje komunity severoirských nacionalistů a unionistů, uvedla místní policie. Zde také došlo ke zničení autobusu, napsal server The Guardian. Záběry z místa zachycují, jak dav maskovaných lidí vrhá do jedoucího autobusu skrz dveře zápalné lahve.
So much for peaceful – I have just been jumped from behind by two males, masked on Cupar Way. One pulled me to the ground and smashed @BelTel cameras. As I fought this one off I was told to fu*k off back to your own area you fenian cu*t by the other. Police informed pic.twitter.com/dkhGjLRYgv
— Kevin Scott (@Kscott_94) April 7, 2021
„Jsou to scény, které jsme v Severním Irsku velmi dlouho neviděli, scény, které mnoho lidí považovalo za součást historie, a myslím, že je potřeba společného úsilí, abychom rozptýlili napětí,“ řekl irský ministr zahraničí Simon Coveney. Podle vedení severoirské policie se incidentů účastní rovněž členové některých místních polovojenských organizací.
Části Severního Irska jsou stále rozdělené podle náboženských linií a to i 23 let po uzavření Velkopáteční mírové dohody, která ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v regionu. Mnoho katolických nacionalistů touží po sjednocení s Irskem, zatímco protestantští unionisté chtějí setrvat ve svazku s Anglií, Skotskem a Walesem. Obě strany se z vyvolávání současných nepokojů obviňují navzájem.
Útok na autobus odsoudila Arlene Fosterová, první ministryně Severního Irska. „Tohle není protest. Tohle je vandalismus a pokus o vraždu. Tyto činy nereprezentují unionismus ani nacionalismus. Jsou ostudou pro Severní Irsko a pouze odvádějí pozornost od skutečných porušovatelů zákona v Sinn Féin,“ napsala na Twitteru.
This is not protest. This is vandalism and attempted murder. These actions do not represent unionism or loyalism. They are an embarrassment to Northern Ireland and only serve to take the focus off the real law breakers in Sinn Fein.
— Arlene Foster #WeWillMeetAgain (@DUPleader) April 7, 2021
My thoughts are with the bus driver. https://t.co/2JRcOb6s8C
Násilnosti kritizuje také premiér Velké Británie Boris Johnson. „Rozdíly v názorech se řeší debatou, ne násilím a zločinností,“ řekl.
I am deeply concerned by the scenes of violence in Northern Ireland, especially attacks on PSNI who are protecting the public and businesses, attacks on a bus driver and the assault of a journalist. The way to resolve differences is through dialogue, not violence or criminality.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) April 7, 2021
K výtržnostem dochází již šestým dnem. V noci na neděli například podpálila skupina 20 až 30 výtržníků několik aut a když proti nim začala zasahovat policie, stala se sama terčem zápalných lahví. „Celkem bylo na policii hozeno 30 Molotovových koktejlů a tři vozidla… byla podpálena,“ cituje AFP policejního velitele Davyho Becka. Jednoho muže ve věku 47 let policie zatkla, video z místa střetů ukazovalo, že v plamenech se kromě policejních vozů na chvíli ocitl i jeden z výtržníků. Za celou dobu nepokojů bylo v částech Severního Irska zraněno už přes 50 policistů.
Policie i britský státní tajemník pro Severní Irsko Brandon Lewis vyzývají ke klidu. „Nikdo si nepřeje, abychom byli zavlečeni zpět do temných dní, kdy bylo výtržnictví v ulicích Severního Irska běžnou věcí,“ uvedl policejní velitel Beck.