VIDEO: Pražský tramvaják youtuberem. Takhle vypadá práce řidiče MHD

v řidičově kabině

VIDEO: Pražský tramvaják youtuberem. Takhle vypadá práce řidiče MHDVIDEO UVNITŘ
„Vyrazil jsem na horní Palmovku s čerstvým vozem, abych přivezl do vozovny tramvaj se zlobícím statickým měničem a depáci měli dostatek času na jeho revizi,“ uvádí Rezistor diváky do svého nejnovějšího videa Foto:

REPROFOTO: Youtube / Rezistor

Domov

Co dělá řidič pražské tramvaje, když se před ním semele dopravní nehoda, vytvoří dlouhá kolona či se mu jen chce na akutně záchod zrovna ve chvíli, kdy má linka zpoždění? Na to vše odpovídá Josef Chodounský, který na Youtube vystupuje pod přezdívkou Rezistor. Ten ve svých videích sdílí radosti a strasti práce řidiče pražských tramvají. Celkem mají jeho videa přes dva miliony zhlédnutí, samotný youtubový kanál se může chlubit téměř 13 tisíci odběrateli. 

Na rozdíl od předních českých youtuberů nepotřebuje studiová světla, vypiplané studio ani drahé editační programy, nýbrž pouze kameru a tramvajovou kabinu. Ve svých videích sdílí se svými diváky radosti a strasti práce tramvajového řidiče, popisuje zajímavosti či komplikace na vybraných trasách a celkově nechává veřejnost nahlédnout do zákulisí svého povolání. Některá videa mají téměř dvě hodiny, jelikož obsahují kompletní záznam jízdy od startovní zastávky po konečnou. 

„Když tramvaják trpí samomluvou, vzejde z toho takovýhle podcast. Tentokrát jsem povídal o kurzu řidiče tramvaje,“ říká na začátku svého březnového videa Chodounský. Ačkoliv se přiznává, že nepatří mezi nejlepší řečníky, jeho věrná fandovská základna si myslí pravý opak a aktivně podporuje jeho tvorbu. „Nikdy by mě nenapadlo, že budu něco takového sledovat,“ reaguje jeden z diskutujících s ohodnocením, že jsou Rezistorova videa zajímavá a poučná. 

Mezi jeho nejpopulárnějšími videa patří například záznam ze střetu tramvaje s autem. V něm mohou diváci nahlédnout, jak se řidič tramvaje musí zachovat po nehodě a jakým způsobem následně komunikuje s dispečinkem. Dva roky staré video má na kontě již přes 400 tisíc zhlédnutí.

Druhé nejpopulárnější video na Rezistorově kanále zase ukazuje divákům, co musí řidič tramvaje udělat, aby ho dispečink i přes zpoždění řízené linky pustil na WC. Konkrétně toto video také nešetří bizarními momentky, jako je zmatený člověk kráčející před tramvají s igelitkou na hlavě.

Přestože se nemůže se svými necelými třinácti tisíci odběrateli rovnat s největšími českými youtuberskými hvězdami, Rezistor si kolem sebe drží věrnou skupinu diváků, kteří mu fandí a komentuje jeho zážitky z tramvajové kabiny. Celkem mají jeho videa přes dva miliony zhlédnutí.

Kromě Youtube kanálu se Chodounský stará také o blog. Na něm dále vysvětluje pravidla a záhady tramvajového provozu a odpovídá na otázky zvídavých diskutérů. Můžete se tam například dočíst, jak se tvoří pořadníky na lince či řeší stížnosti cestujících na řidiče tramvají.

Tramvajáků-celebrit je víc

Rezistor ovšem není jediný populární řidič MHD. Na Twitteru už nějaký ten pátek působí jeho kolega „Tramvaják pražský“, kterého sleduje přes tisíc uživatelů. I on sdílí se svými fanoušky historky a bizarní zážitky coby řidič tramvaje,  ač jen v textové formě či občasnými fotografiemi. Stejně na tom je jeho ostravský kolega Aleš Burakowski, který tu a tam připojí i netramvajovou historku nebo fotku.

Mimo Prahu se dočkal nemalé pozornosti také Martin Šimek, řidič brněnské hromadné dopravy. Na svém youtubovém kanále Brno pod trolejemi natáčí videa z různých linek a vysvětluje nástrahy některých tratí. Dodnes nasbíral přes pět tisíc odběratelů. Původně chtěl svými videi pomáhat méně zkušeným řidičům MHD, nakonec se ale z publikování videí ze směn stal jeho nový a oblíbený koníček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Švédsko zasáhl stud z létání. Kvůli dopadu na klima zavrhují letadla

Na D1 u Prahy začala platit omezení kvůli opravám dálnice