1 Zásah finančního úřadu

Berňák slídil u stovky novomanželů. Nejde o kobercový nálet, hájí kroky finanční správa

, AKTUALIZUJEME

Témata:

Můžou pracovníci finanční šmírovat u novomanželů a žádat po nich účtenky za nakoupený alkohol na svatbu? Podle úřadu ano. V tiskové zprávě totiž uvádí, že finanční správa pro Olomoucký kraj se zachovala správně a podle práva, když se ptala na detaily svatebních hostin až stovky novomanželů. Finanční správa tvrdí, že pracovníci vycházeli z podnětů občanů s podezřením, že mohlo dojít ke krácení příjmů. Sama ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ovšem uznala, že postup úřadu v této věci nebyl nejšťastnější. Šéf finanční správy Martin Janeček navíc ve středu rozhodl, že činnost olomouckého berňáku nechá zkontrolovat.

Finanční správa údajně činila jen na základě opakovaných podnětů občanů. Prý také jistila, že v termínech konání svatebních hostin měla provozovna zavřeno nebo omezený provoz a nebyly během nich zaevidovány žádné tržby. Mohlo tak vzniknout podezření na krácení příjmů, a to řádově v desítkách tisíc korun za každou svatební hostinu.

„Cílem akce bylo tuto činnost eliminovat s pomocí prosby občanům o poskytnutí relevantní informace s tím, že pokud by novomanželé nebyli ochotni informaci poskytnout, nehrozila by jim za to žádná sankce,“ obhajuje finanční zpráva svůj zákrok. „V žádném případě se tedy nejednalo o ‚kobercový nálet‘, Finanční správa jednala na základě zcela konkrétního podezření z protiprávního jednání konkrétního subjektu,“ dodal úřad.

Na činnost olomouckého finančního úřadu si „posvítí“ Generální finanční ředitelství. „Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček k dnešnímu dni rozhodl o provedení dohlídkové činnosti na Finančním úřadě pro Olomoucký kraj. Dohlídka bude provedena v reakci na aktuální medializované pochybnosti o zákonnosti a správnosti postupu v agendě elektronické evidence tržeb na tomto finančním úřadě,“ uvedl za GŘF Lukáš Heřtus.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uznává, že nešlo o nejšťastnější zákrok. „Ač je vůči mě finanční správa vázána mlčenlivostí a tak neznám detaily případu, jedná se pravděpodobně o přílišnou úřednickou horlivost, která se rozhodně nestala a nesmí stát standardem,“ uvedla v úterý Schillerová. V případě, že se prokáže překročení zákonných kompetencí, budu podle svých slov apelovat na vyvození personálních a pracovněprávních důsledků.

Skutečnost, že v jednotkách případů byli osloveni i novomanželé, kteří služeb dané provozovny nevyužívali, byla podle finanční správy zcela v souladu s právními předpisy. Na základě pokynu generálního ředitele Finanční správy se tato praxe má ale užívat pouze ve zcela ojedinělých a výjimečných případech.

Odborníci se podle Podnikatel.cz shodují, že postup úřadu byl nezákonný. Odmítají výklad finanční správy, že novomanželé jsou osobami, které podle daňového řádu získávají jiné údaje nezbytné pro správu daní. Daňový řád stanoví, že takové osoby jsou povinné poskytnout údaje na základě vyžádání správce daně. Úřad je může chtít pouze tehdy, pokud je nemůže získat od jiného úřadu nebo z vlastní evidence. Ministryně Schillerové v odpovědi na zmíněnou interpelaci uvedla, že v daném případě svatebčané byli osobami povinnými k poskytnutí údajů, protože si objednali službu realizovanou daným podnikatelem a za tuto službu zaplatili.

Čtěte také: Berňák šikanoval stovku novomanželů. Zajímaly ho i svatební hostiny doma

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.