4 požár na Novém Městě

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou zranění

, AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Dva mrtvé si vyžádal požár hotelu Eurostars David v centru Prahy na Novém Městě. Další tři osoby ve vážné stavu záchranáři resuscitovali. Podařilo se jim obnovit srdeční činnost a odvezli je do nemocnice. Při požáru v Náplavní ulici se zranilo celkem devět lidí. Mezi nimi i dva hasiči, kteří ve špatně přístupném prostoru propadli patrem. Nejsou v ohrožení života, jeden má pohmožděniny, další je na pozorování v nemocnici s podezřením na vážnější zranění. Hasiči evakuovali z budovy zhruba 40 osob, převážně cizince. Po 20. hodině zásah ukončili, ale v budově dál zůstávají.

Příčina požáru zatím není jasná, ale podle předběžných informací zřejmě začala hořet klimatizace v přízemí. Požár byl nahlášen přibližně v 18.15, hasiči měli požár pod kontrolou za čtyřicet minut, zplodiny se ale dostaly do všech pater.

Na místo se sjelo celkem 16 jednotek z celé Prahy. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu, záchranná služba aktivovala traumaplán pro případ většího počtu zraněných. Dobrovolné jednotky držely pohotovost na svých stanicích a pomáhaly s pokrytím území hlavního města Prahy.

„Dva lidé zemřeli ještě před naším příjezdem,“ uvedl v ČT Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Tři lidé museli být resuscitováni. „Měli zástavu srdce, ale záchranářům se podařilo ji obnovit,“ dodala mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. 

„Policisté budou nyní zjišťovat totožnost mrtvých i zraněných a vyrozumívat jejich rodinné příslušníky. V tuto chvíli jejich totožnost neznáme a usilovně pracujeme na tom, abychom ji zjistili,“ uvedla pražská policie ve večerním prohlášení.

Zraněné rozvezly sanitky do Všeobecné fakultní nemocnice, vinohradské nemocnice, do Motola a Ústřední vojenské nemocnice. Po 20. hodině záchranáři oznámili, že ukončili traumaplán, začali odjíždět i hasiči.

Na místě přes noc zůstanou tři profesionální a dvě dobrovolné jednotky. Postupně budou vyklízet hotel, hlavně hořlavé části. Hasiči také zkontrolují, zda provozovatel dodržel všechny předpisy týkající se požární bezpečnosti. Budovu budou kvůli bezpečnosti hlídat v noci policisté, kteří uzavřeli nejbližší okolí. Tramvajová linka číslo 5 až do odvolání nejezdí Myslíkovou ulicí.

Nešel proud, lidé byli uvězněni v horních partech

Zásah byl mimořádně fyzicky i psychicky náročný, řekl novinářům mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V budově nešel proud, část lidí zůstala uvězněná v horních patrech. Mezi své podřízené přijeli i ředitelé pražských hasičů a záchranné služby, soustrast pozůstalým a poděkování záchranným složkám na místě vyjádřila primátorka Adriana Krnáčová či starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Ty, kteří nebyli zraněni, chtěli zástupci města a Prahy 2 ubytovat v nedaleké škole v Botičské ulici. Nakonec se jim ale ozval majitel hotelu a nabídl hostům náhradní ubytování ve svém druhém hotelu na Národní třídě 13.

 Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nizozemci vybrali 1,5 milionu na Čechy, kteří při požáru přišli o obě děti

Z nového čísla Boris Johnson: blonďatý král světa. Kdo je budoucí britský premiér?

Echo týdne: Královna kurtů, švédská péče a expremiérova hypotéka ● Komentář: Nastal čas přistřihnout plebsu křídla ● Recenze: A co když to Německo nezvládne? ● Historie: Největší úspěch bledých tváří

Babiš už měl dávno rezignovat Odborový předák Josef Středula nejen o premiérovi
Smrt legendy o ušlechtilém nacistovi Nová fakta o architektu Albertu Speerovi
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.