Cukrář nechtěl upéct dort k oslavě změny pohlaví. Žena ho žene k soudu
"Jsem silně věřící"
Majitel coloradského pekařství Masterpiece Cakeshop se dočkal další žaloby. Odmítl totiž upéct dort transgender klientce, která tím chtěla oslavit svou změnu pohlaví. Podle ní jde o učebnicový příklad diskriminace a porušení práv spotřebitele. Cukrář, kterého se Nejvyšší soud zastal v dřívějších sporech, se ale brání, že coby silně věřící křesťan má právo podobné objednávky odmítnout, informuje americký server Fox News.
Žaloba na Jacka Phillipse přišla znovu ze strany transgender ženy Autumn Scardinaové, podle které se cukrář z coloradského města Lakewood dopustil neoprávněné diskriminace. Zároveň prý porušil i zákon o ochraně spotřebitele. Původně po něm chtěla modrý dort s růžovým vnitřkem, což mělo symbolizovat její přeměnu z muže na ženu.
Phillips sám sebe popsal jako umělce, který používá dorty jako své malířské plátno, skrze které demonstruje svou kreativitu. Coby silně věřící křesťan ale odmítá jít proti své víře. Zároveň dodal, že podobné kauzy dopadají také na jeho byznys i rodinu, sám údajně čelil nadávkám a výhrůžkám ze strany LGBT komunity.
Pro pekaře to není první soudní tahanice. Už dříve odmítl připravit dort na svatbu gayů. Za homosexuální pár se postavila Coloradská komise pro lidská práva, vloni ale pekař spor nakonec vyhrál. Nejvyšší soud tehdy stejně jako nyní neřešil otázku, zda se pekař dopustil diskriminace, ale konstatoval, že úřady a soudy nižší instance jednaly v rozporu s prvním dodatkem americké ústavy, který zaručuje svobodu vyznání. Soudci tehdy ve zdůvodnění uvedli, že řešení si vyžaduje další rozbory.
Komise se následně zastala i Scardinaové, pekař tentokrát ale sám podal žalobu, že je diskriminovaný za svou víru. Obě strany se ale v březnu domluvily na zastavení sporu. Transgender žena se proto rozhodla podat znovu žalobu, tentokrát bez opory lidskoprávní komise. Podle Phillipse znovu používá stará obvinění bez pádných argumentů. „Tento poslední útok od Scardinaové vypadá jako další zoufalý pokus o obtěžování Jacka Phillipse,“ uvedl právník Jim Cambell, který zastupoval pekaře v jiných případech.
„Je třeba respektovat důstojnost všech občanů v našem státě. Pekařství Masterpiece Cakeshop řeklo před Nejvyšším soudem, že budou klidně prodávat produkty členům LGBT komunity, že v případě svatebního dortu šlo jen náboženský význam,“ řekla stanici CBS Paula Griesenová, jedna z právniček zastupujících Scardinaovou. „Nevěříme, že byli k veřejnosti upřímní,“ dodala.
Podobné spory se množí, soudy se zastaly i jiných pekařů
Nejvyšší soud před týdnem rozhodl ve prospěch pekaře v případu z Oregonu. Rachel Bowmanová-Cryerová si v lednu 2013 v doprovodu matky šla objednat dort na svatbu. Když se pekař Aaron Klein zeptal na jména ženicha a nevěsty, ženy mu sdělily, že to bude lesbická svatba. Klein na to odvětil, že se svou ženou dorty pro homosexuální vdavky nepečou.
Zatímco nevěsta skončila v slzách, její matka se Kleinovi snažila vysvětlit, že sama kdysi zastávala stejný názor jako on. Ale vzhledem k tomu, že má dvě homosexuální děti, postoj změnila. Na to Klein citoval z třetí knihy Mojžíšovy pasáž, která uléhání dvou mužů po způsobu muže s ženou nazývá ohavností.
Spor nakonec vyústil v soudní při. Kleinovi, kteří pekárnu již zavřeli, na základě rozsudků oregonských soudů museli kvůli diskriminaci zaplatit lesbickému páru odškodné 135 000 dolarů (3,1 milionu Kč), ale případ se dostal až k Nejvyššímu soudu USA. Ten nyní nařídil oregonskému odvolacímu soudu věc přehodnotit podle verdiktu, kterým se Nejvyšší soud USA loni zastal právě pekaře z Colorada, Jacka Phillipse.
Agentura Reuters poznamenal, že u Nejvyššího soudu USA nyní čeká na posouzení obdobný případ, kdy květinářství ve státě Washington odmítlo zajistit floristickou výzdobu na homosexuální svatbě.