Nespravedlivé, nelidské. Zeman kritizuje rozsudek nad H-Systemem, Hamáček nabízí byty
Kauza H-System
Rozsudek Nejvyššího soudu v kauze H-System společně s dalšími rozsudky vyvolává podle prezidenta Miloše Zemana vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Chce se proto setkat s předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
„Tento rozsudek, spolu s osvobozujícím rozsudkem v kauze OKD, a dalšími rozsudky, vyvolává vážné pochybnosti jak o kvalitě, tak o lidskosti našeho soudního systému,“ citoval Ovčáček Zemana. Dodal, že prezident je připraven setkat se s Šámalem a „diskutovat na toto téma“.
Babiš na tiskové konferenci řekl, že mu během jednání vlády chodily textové zprávy s dotazy na H-System, takže se hned ptal ministra spravedlnosti, jaký další v případu existuje opravný prostředek. „Určitě je to nespravedlnost,“ konstatoval Babiš.
Zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) má stejný názor. V případu lidí, kteří si po pádu firmy svépomocí byty v Horoměřicích u Prahy dostavěli, angažoval již dříve. „Vůbec tomu soudci Krčmáři (soudce NS Zdeněk Krčmář) nemohu věřit. Jestli se člověk, který má před sebou většinou staré lidi, důchodce, kteří nemají kam jít a kteří vyhrají všechny soudy a jsou přesvědčeni, že je všechno v pořádku, a pak na základě dovolání rozhodne, že se musí vystěhovat a řekne, že měsíc je ještě hodně, tak soudce je buď blázen nebo vůbec neví, jak jde život,“ uvedl Čunek.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) dodal, že chápe bolestivost případu, ale nepřísluší mu se k obsahu rozsudku vyjadřovat. „Z hlediska ministerstva není možné zasahovat do rozhodování nezávislých soudů,“ zdůraznil. Z procesního hlediska je věc rozhodnutím Nejvyššího soudu na úrovni obecného soudnictví ukončena, dodal.
K případu se vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček. Ministerstvo vnitra má podle něj k dispozici 17 bytů, které může poskytnout klientům společnosti H-System. Nabídku učiní v příštích dnech, uvedl na twitteru . Z kauzy je mu lidsky zle, ale soudy je podle něj potřeba respektovat. Nejvyšší soud dnes rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Týká se to asi 60 rodin, které si samy domy dostavěly. Rozhodnutí NS kritizovali někteří politici včetně prezidenta.
„Máme prvních 17 bytů, které můžeme nabídnout nejvíce zasaženým, zejména seniorům, alespoň jako dočasné řešení,“ uvedl Hamáček. Pomoc podle něj musí vnitro koordinovat s ministerstvem práce a sociálních věcí a také Úřadem práce, které mohou také pomoci například poskytnutím mimořádné finanční pomoci v nouzi.
Tunel, na který doplatili klienti
Stavební bytové družstvo Svatopluk založila část poškozených klientů H-Systemu v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě domů i za cenu dalších investic. Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Josef Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Členové družstva vedou s Monsportem od roku 2000 soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.
Justice Monsportovu žalobu na vyklizení bytů předtím zamítla, a to například s poukazem na rozpor s dobrými mravy. Městský i Vrchní soud v Praze zdůraznily, že dostavbu financovali členové bytového družstva za souhlasu dřívějšího správce konkurzní podstaty.
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale firma zkrachovala, stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka si za vytunelování společnosti odpykal 12 let ve vězení.