Soud zamítl hlavnímu dodavateli v metanolové kauze obnovu řízení
Metanolová kauza
Krajský soud ve Zlíně zamítl návrh na obnovu řízení v hlavní větvi metanolové kauzy, který podal hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula. V květnu 2014 byl za obecné ohrožení pravomocně odsouzen na 15 let vězení. Spolu se svým obhájcem se snažil soud přimět k obnově řízení na základě údajných nových důkazů a skutečností. Objevily se podle nich až po vynesení rozsudku nad Vaculou a svědčí prý o tom, že odběratelů jedovaté směsi od míchačů Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely bylo více. Rozsudek není pravomocný, Vacula si hodlá podat stížnost k Vrchnímu soudu.
Podle obhájce Tomáše Gureckého nevznikla minimálně u 89 ze 117 poškozených po požití jedovatého alkoholu újma na zdraví kvůli Vaculovi. „V důsledku jednání Jiřího Vaculy nedošlo k úmrtí minimálně 32 osob z 37, které má uvedeny v rozsudku krajského soudu,“ řekl Gurecký.
Řada soudů, která se metanolovou aférou zabývala, nebyla podle něj schopna zjistit dodavatele otráveného alkoholu. „Spousta z nich nakupovala přímo od Fiana. Ve 42 větvích (kauzy) se nepodařilo navázat tok přes Jiřího Vaculu. Šlo to jinudy,“ doplnil obhájce.
Vacula dnes u soudu řekl, že se v žádném případě nezříká odpovědnosti za své jednání, kterého lituje. „Nemůžu pochopit, že skoro 80 procent nedořešených případů je mi přisuzováno pouze na základě výpovědi Fiana. Dodnes jsem nepochopil způsob, jakým byla tato kauza šetřena. Ten konec neodpovídá reálu,“ uvedl. Žádné další přímé odběratele jedovaté směsi od Fiana a Křepely prý ale nezná.
Devětapadesátiletý Vacula z Podkopné Lhoty na Zlínsku, který díky spolupráci s policií pomohl metanolovou aféru objasnit, se podle původního verdiktu soudu postaral o distribuci 10.000 litrů otrávené směsi tvořené metanolem a etanolem mezi další odběratele. Ve vazbě byl od září 2012 do července 2014, následně se přesunul k výkonu trestu odnětí svobody. Celkem tedy absolvoval už přes pět let ze svého patnáctiletého trestu vězení.
V hlavní větvi kauzy metanol bylo v lednu 2014 obžalováno 31 lidí. Míchači kontaminované směsi, Slovák Rudolf Fian a Tomáš Křepela ze Zlína, byli později za obecné ohrožení odsouzeni na doživotí. Tresty jim před nedávnem potvrdil Nejvyšší soud. Pravomocný rozsudek zmiňuje nejméně 117 lidí otrávených směsí, kterou vyrobili, z nichž nejméně 38 zemřelo. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.