1 Ruské ovlivňování voleb

Dlouholetý agent FBI prý Trumpovi nabízel kompro na Clintonovou

NOVÉ

Témata: , ,

Ve vyšetřování údajných pokusů Ruska ovlivnit americké prezidentské volby se objevil tajemný neznámý muž, který měl osobám blízkým Donaldu Trumpovi nabízet kompromitující materiály na jeho protikandidátku ve volbách Hillary Clintonovou. Podle listu The Washington Post jde o Rusa, který se představoval jako Henry Greenberg a byl dlouholetým agentem amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Greenberg, jehož jméno se ve vyšetřovacích spisech dosud neobjevovalo, se údajně sešel s Trumpovým dávným důvěrníkem Rogerem Stonem a chtěl mu prodat „špínu“ na Clintonovou za dva miliony dolarů. Schůzku v roce 2016 zorganizoval člen Trumpova volebního štábu Michael Caputo.

Oba muže, tedy Stonea a Caputa, už vyslechl výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, Greenbergovo jméno ale tehdy nepadlo. Prý na něj zapomněli.

Stone při schůzce Greenbergovu nabídku rázně odmítl a na epizodu rychle zapomněl, napsal The Washington Post. Podrobnosti o ní se nyní rozhodl sdělit americkým poslancům dopisem prostřednictvím svých advokátů. Stone je totiž přesvědčen, že Greenberga jako provokatéra nastrčila FBI, aby zkompromitovala Trumpovu volební kampaň.

Greenberg, který se podle agentury AP občas představuje jménem Henry Oknyansky, byl údajně agentem FBI sedmnáct let. Pokusy novinářů o kontakt s ním byly neúspěšné.

Podle Trumpova právníka Rudyho Giulianiho je epizoda s Greenbergem bezvýznamná. „Schůzka byla, ale k ničemu nevedla. Pokud vůbec něco, pak to jen vyloučilo spolupráci s Ruskem,“ řekl Giuliani televizi CBS. Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller podle něj „může pátrat kde chce, třeba až v Timbuktu, ale najde houby“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Bývalý šéf Trumpovy kampaně jde do vězení. „Nefér!“ rozčiluje se prezident

Obsah rozhovorů s Trumpem je podobný obsahu klobás, naznačil Macron


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.