Palestinci vyhrožovali Messimu, Argentina raději utkání v Jeruzalémě zrušila

Katarský vliv

Palestinci vyhrožovali Messimu, Argentina raději utkání v Jeruzalémě zrušilaNOVÉ
Lionel Messi Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

voš Echo24

Přesun fotbalového utkání Izraele s Argentinou z Haify do Jeruzaléma se neukázal jako povedený krok. Palestinci, pobouřeni z toho, že by se měl zápas odehrát na místě, kde původně stála zaniklá palestinská vesnice, vyzvali arabský svět k pálení dresů fotbalisty Lionela Messiho. Argentina zápas ze strachu zrušila. Izraelská média spekulují, že zrušení financoval Katar. Píše server Ynetnews.

Navzdory finančním potížím se Argentinská fotbalová asociace rozhodla uhradit Izraelské produkční společnosti náhrady za zrušený fotbalový zápas. Částka přitom přesahoval dva milióny dolarů. Izraelská média spekulují, že transakci finančně podpořil Katar, který má blízké vztahy se šéfem palestinského fotbalu Jibrilem Rajoubem a sponzoruje Messiho Barcelonu.

Byl to přitom přímo šéf Palestinské fotbalové asociace Rajoub, který vyzval k útokům na argentinskou fotbalovou hvězdu Lionela Messiho: „Messi je obrovským symbolem a budeme na něj tedy útočit osobně a vyzýváme všechny, aby pálili jeho dresy a fotografie a aby mu přestali fandit. Stále doufáme, že nepřijede.”

O utkání byl velký zájem. Vstupenky na utkání byly do dvaceti minut vyprodány. I proto musela Argentina zaplatit 2,2 miliónů dolarů. Vzhledem k finančním potížím, kterými argentinský fotbal v posledních letech trpí, to byla velmi vysoká částka.

I proto izraelská média ukázala na Katar. Katarské státní aerolinky sponzorují Barcelonu, ve které hvězda argentinského fotbalu Messi působí. Před dvěma lety FC Barcelona navštívila Izrael a Katar vynaložil značné finanční prostředky, aby zprostředkoval setkání týmu s Palestinským vedením. Přestože k setkání tehdy nakonec nedošlo, je možné, že bohatý arabský stát využil svého vlivu a finančních prostředků i tentokrát.

Čtěte také: Netanjahu pošle Palestincům méně peněz. Chce zaplatit škody způsobené protesty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.