1 PREZIDENT ZEMAN JMENOVAL REKTORY

Rektorka Nerudová se ohradila proti chování Hradu. Vadí jí jmenování bez ceremoniálu

NOVÉ

Témata:

Nově jmenovaná rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová se ohradila proti způsobu, jakým dnes Miloš Zeman jmenoval dvanáct nových rektorů veřejných vysokých škol a univerzit. Jmenování neprovázel ceremoniál, který se v minulosti u těchto příležitostí obvykle konal na Hradě.

„Ačkoliv jsme minulý týden obdrželi telefonát z kanceláře hradního protokolu o tom, že jmenování proběhne 30. ledna na Hradě, s velkým údivem jsem se dnes dozvěděla od novinářů, zda vím o tom, že jsme již jmenovaní byli,“ napsala Echo24 Nerudová. Až následně byly podle ní rektoři kontaktováni z kanceláře protokolu ministerstva školství, že se mají dostavit do Karolina a že jmenovací dekrety předá ministr školství.

„ Jsem rozhořčená z neúcty prezidenta k akademické obci a ze způsobu komunikace. Po volbách jsme čekali zklidnění situace a zlepšení vztahu s univerzitami, tento způsob komunikace tomu ovšem nenasvědčuje. Tyto vztahy nejsou důstojné ani pana prezidenta ani nás. Univerzity vždy hrály velmi důležitou roli při klíčových momentech ve vývoji ČR, nejen v novodobé historii, a bude tomu tak i nadále. Bez ohledu na způsob jmenování nových rektorů,“ rozlobila se rektorka Mendelovy univerzity.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dnes odmítl konání slavnostní akce potvrdit. „My jsme nic takového neavizovali. A jistě uznáte, že akce tohoto typu oznamujeme my,“ napsal Ovčáček.

Rektoři měli se Zemanem v posledních letech napjaté vztahy. Podle nich znevážil akademickou obec, když odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů. Nelíbilo se jim také to, že prezident kvůli osobním sporům nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražský hrad rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera.

Někteří z nich také vyjádřili zklamání nad tím, že Zeman o víkendových prezidentských volbách porazil akademika Jiřího Drahoše.

Čtěte také: Česko se odklání od Západu, EU je rozdělená, píší v Německu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.