Byty v Česku může nabízet kdekdo. A podle toho to i vypadá

TRH S NEMOVITOSTMI

Byty v Česku může nabízet kdekdo. A podle toho to i vypadáNOVÉ
Domov

Tereza Vilímová

Ze všech zemí Evropské unie je v Česku nejvíce realitních makléřů v přepočtu na počet obyvatel. Jedná se přitom o nelichotivé prvenství, protože realitní zprostředkovatelé v České republice nemají dobrou pověst. Problém je, že jejich činnost není regulovaná žádným zákonem. V současné době je přitom v Česku zvláště ve velkých městech velká poptávka po bytech.

„Na českém realitním trhu působí velké množství realitních makléřů. Část z nich má zkaženou reputaci svým nepoctivým jednáním, další skupina pracuje pouze pro provizi a ne pro klienta. Hodně klientů vnímá makléře jako nutné zlo, pokud s realitní kanceláři realizují nákup či prodej nemovitosti,“ uvedl pro server Echo24 ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI) v Česku na jednoho realitního makléře připadá 727 obyvatel. Ve všech státech EU kromě Maďarska je to více než 1000 obyvatel. A například v sousedním Německu, které je na posledním místě tohoto žebříčku, je počet obyvatel na jednoho makléře desetkrát vyšší než u nás.

Zákon vládou neprošel

Činnost makléřů u nás není ničím regulovaná. Dělat ji může prakticky každý, kdo má volnou živnost, není třeba žádné vzdělání ani licence. I proto ministerstvo pro místní rozvoj připravovalo v minulém období návrh zákona o realitním zprostředkování, který by to změnil. V něm mimo jiné resort navrhoval, aby profese realitního makléře byla vázaná živnost. K jejímu provozování mělo být nutné buď vysokoškolské vzdělání v oblastech jako právo, ekonomie, finance, obchod a stavebnictví, nebo středoškolské s praxí v oboru.

Jenže návrh zákona legislativním procesem neprošel. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), která je nyní v demisi, a v nové vládě bude s největší pravděpodobností řídit resort obrany, jej nakonec stáhla z vlády. „Nebyl ze sekce dobře projednán a nesplňoval soulad s mnohými záměry,“ vysvětlila pro server Echo24. Jsme tak téměř jedinou zemí v EU, kde není profese makléře nijak regulována. Důsledkem jsou nekvalitní a nedůvěryhodné realitní služby.

„Je zjevné, že makléř, který prodá jednu zakázku za půl roku, nemůže mít přehled a doporučit klientovi to nejlepší, co trh nabízí. Například kvalitní advokát nebo lékař taky nebude svoji profesi dělat na vedlejší činnost. I po dokončení studia se musí neustále vzdělávat a mít dostatečnou praxi v oboru. To stejné klient očekává od kvalitního makléře. U nás je ale bohužel řada nepoctivců, kteří podnikají na úkor profesionálních realitních zprostředkovatelů,“ vysvětluje ředitel Next Reality Robert Hanzl.

Počet makléřů je třeba zredukovat

Podle odborníků by problém nekvality a nedůvěryhodnosti realitního trhu vyřešilo radikální snížení počtu makléřů. Aby se Česko v počtu makléřů, a tím i ve kvalitě zprostředkovatelských služeb, dostalo na úroveň Evropy, mělo by dojít k jejich redukci až o dvě třetiny. Tedy konkrétně z dnešních 14500 makléřů, které uvádí Český statistický úřad, na 4800.

„Redukce makléřů a zvýšení dozoru nad řádným vykonáváním této profese je nejefektivnější řešení, jak zlepšit kvalitu a zvýšit důvěryhodnost českého realitního podnikání. Když se naše řady razantně sníží a přiblíží se tak evropské úrovni, odpadnou ti nepoctiví a nezkušení a přežijí pouze ti kvalitní. A vydělá na tom především klient,“ dodal Hanzl.

Zájemci o byt si přitom nemohou z makléřů příliš vybírat a to zvláště ve velkých městech. Nabídka bytů totiž nestačí uspokojovat poptávku. Situace v hlavním městě přitom zapříčiňuje to, že v Praze mohou realitní kanceláře prodat prakticky jakýkoliv byt. „Propastné rozdíly v cenách bytů napříč celou Českou republikou jsou způsobeny nejen různou výší přijmu v jednotlivých regionech, ale také rozdílnou atraktivitou lokalit, ve kterých se nacházejí. Zatímco například v Praze, i na jejím okraji, je zájem téměř o každý byt, který je na prodej, v menších městech nebo na vesnicích je prodej mnohem složitější a tomu často odpovídá také cena,“ dodal Mašín.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Největší brzda ekonomiky. Česko je se stavebním řízením na 127. místě