Zvýšení důchodového věku? Návrh Schillerové narazí u Maláčové
spor o důchody
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přemýšlí o zvýšení důchodového věku. S tím však dlouhodobě nesouhlasí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). „Dokud tady bude ČSSD, věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude,“ slibuje. Její ministerstvo má svůj návrh důchodové reformy představit v září.
O možném zvyšování důchodového věku mluvila Schillerová v rozhovoru pro MF DNES. „Zpráva ministerstva práce (o stavu důchodového systému) mluví o zvýšení důchodového věku u čtyřicátníků a mladších – o rok či o pár měsíců. I toto jednoduché opatření by mělo zásadní pozitivní vliv na udržitelnost systému, snížilo by výdaje státního rozpočtu o 1,6 procenta HDP, tedy zhruba 90 miliard korun ročně. Jsem připravena o tom na vládě otevřít debatu. Je potřeba se o tom bavit napříč politickým spektrem, aby případné změny další vláda nezrušila,“ uvedla Schillerová.
Později však přiznala, že hlavní slovo má mít především ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). „Já plně respektuji hlavní pozici MPSV při přípravě konkrétního řešení a naši experti z ministerstva financí jsou mu samozřejmě plně k dispozici. Naším společným cílem je vytvořit stabilní důchodový systém, na němž by byla shoda napříč politickým spektrem a který by se neměnil s každou nastupující vládou, jako se stalo u tzv. druhého pilíře,“ uvedla Schillerová pro Echo24.
Ministerstvo práce však upozorňuje na rizika spjatá se zvyšováním důchodového věku. „Samotné zvýšení důchodového věku, jak ho navrhuje ministryně financí, v současné chvíli nespasí udržitelnost důchodového systému. Podle MPSV by to snížilo dlouhodobou neudržitelnost důchodového systému jen o 1/3, přitom takové opatření má řadu negativních dopadů. Například průměrná délka života ve zdraví, tedy doba, po kterou žije člověk bez zdravotního omezení, je nižší než 65 let, což je nejvyšší důchodový věk podle současné legislativy. Není tedy možné bezmyšlenkovitě zvyšovat odchod do důchodu, pokud neznáme všechny důsledky,“ uvedla pro Echo24 Kristýna Křupková za MPSV.
Priorita vlády?
Babišova vláda uvedla důchodovou reformu v programovém prohlášení jako jednu ze svých šesti strategických priorit. S řešením má přijít odborný tým pro reformu. Ministryně jako hlavní téma této důchodové komise ale prosadila „spravedlivé důchody“. Premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno řekl, že zatím žádný návrh reformy neviděl a po Maláčové bude chtít zprávu o výsledcích komise. Podle Národní rozpočtové rady, expertů i řady opozičních i koaličních politiků je důchodový systém beze změn do budoucna neudržitelný.
„Důchodová reforma je jednou z priorit naší vlády. A to zcela logicky, protože už dnes víme, že okolo roku 2030, až začnou do důchodu odcházet silné ročníky ze 70. let, bude již demografické složení naší společnosti takové, že pokud bychom do té doby opravdu s ničím nepřišli, problém s udržitelností našeho důchodového systému už nebude jen hrozbou, ale tvrdou realitou,“ uvedla Schillerová pro Echo24.
Reforma by měla být zveřejněna v září. „Co se týče takzvané důchodové reformy, připomínám, že ji máme připravenou. Čekám na doběhnutí komise pro spravedlivé důchody v září tak, abychom všechny oblasti skutečně vydiskutovali, a návrh představím na podzim. Bude to soubor pěti až deseti parametrických změn,“ řekla dříve Maláčová.
Mezi parametry důchodového systému patří třeba výše odvodů, poměr důchodu ke mzdě či důchodový věk. Ten se zatím v Česku postupně zvyšuje, ve 30. letech by se měl zastavit na 65 letech. Na této hranici ho zmrazila v minulém volebním období Sobotkova vláda ČSSD, ANO a lidovců. Každých pět let by se měla situace přehodnocovat a pravidla případně upravit podle vývoje doby dožití, aby člověk v penzi trávil zhruba čtvrtinu života. Ministerstvo práce ve své zprávě uvedlo, že by se mělo v oddalování nástupu do penze kvůli udržitelnosti důchodového systému pokračovat. „Tak takhle ne! Dokud tady bude ČSSD, věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude!“ uvedla na svém Twitteru ministryně.
Server Seznam Zprávy přišel rovněž s informací, že by se plánovaná důchodová reforma mohla dotknout hlavně živnostníků. Ministerstvo ale takovou informaci popírá. Žádné konkrétní kroky reformy nechce úřad sdělovat před jednáním důchodové komise.