Budou trochu jako roboti. Ford zavádí pro své montéry externí kostru

novinka v továrně

Budou trochu jako roboti. Ford zavádí pro své montéry externí kostruOBRAZEM
Pracovník Fordu při práci s pomocí exoskeletu Foto:

FOTO: Ford

3
Panorama

zd Echo24

Automobilka Ford se rozhodla po úspěšném testovacím provozu rozšířit počet mechanických „exoskeletů“, které mají pracovníkům v továrnách pomáhat nejen se zvedáním těžkých předmětů. Využívat je budou v 15 výrobnách po celém světě.

Mechanická „vnější kostra“ má pracovníkům pomáhat kromě zvedání těžkých předmětů také s častými úkony, při nichž musí pracovat s rukama zdviženýma nad hlavu. „Představte si, že byste v rámci své práce zvedali pytel s moukou nebo meloun nad hlavu třeba 4600krát za den. To je podobné tomu, co musí někteří zaměstnanci Fordu při práci na automobilech dělat každý den,“ uvádí automobilka v tiskové zprávě.

Pracovník Fordu při práci s pomocí exoskeletu
Pracovník Fordu při práci s pomocí exoskeletu Foto:

FOTO: Ford

Tzv. EksoVest se dá uzpůsobit na výšku zhruba od 157 do 193 cm a dokáže uživateli ubrat zhruba od 2 do 7 kg váhy na každé ruce. „Nikdy už nechci EksoVest opustit,“ cituje tiskové prohlášení Nicka Gottse, který exoskelet využíval v testovacím provozu. „Žádnou práci, která vyžaduje držet ruce ve výšce nad hlavou, už bych bez toho nedělal,“ dodal Nick Gotts.

Podle Fordu by mělo díky využití exoskeletů dojít i ke zmírnění počtu zranění vycházejících z fyzicky náročné práce. Spolu s tím by mělo dojít ke snížení únavy pracovníků a ke zvýšení jejich pohodlí, uvádí tisková zpráva. Podle informací BBC dá firma prozatím k dispozici 75 exoskeletů, které rozdělí mezi 15 výroben na všech kontinentech.


Čtěte dále: Americké mercedesy a BMW jedou do Evropy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.