Bytová krize se ještě prohloubí. Do deseti let bude Praze chybět 100 tisíc bytů
Nedostupnost bydlení v Praze
Pokud úřady nezačnou povolovat masivněji bytovou výstavbu v Praze, bude v roce 2030 ve městě chybět sto tisíc bytů, tedy bydlení pro 200 tisíc lidí. Varuje před tím Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), které vyzvalo k odblokování povolování bytů.
„V Praze je v přípravě 96 tisíc bytů a z toho dvě třetiny na brownfieldech. Projekty se ale kvůli extrémně dlouhému povolovaní nedaří dostávat na trh, a to je zásadní důvod růstu cen bytů,“ uvedl šéf developerské společnosti Central Group a člen SAR Dušan Kunovský. Dostupnost bydlení je podle něj daná tím, že bude dost stavebních pozemků, na stavební povolení se nebude čekat deset let a na trhu bude zdravá konkurence mezi developery a hypotéčními bankami bez zbytečných regulací.
Podle studie SAR může v Praze v roce 2030 chybět až 100 tisíc bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povoleno zhruba 3000 bytů za rok.
„Počet povolených bytů začal klesat od roku 2010, od té doby stavební úřady v průměru povolily zhruba 3500 bytů ročně včetně nástaveb a rekonstrukcí. Jenomže v Praze je třeba postavit minimálně 10 tisíc bytů ročně, deficit tak každým rokem narůstá o zhruba 6500 bytů,“ uvedlo sdružení developerů a architektů v tiskové zprávě.
Optimističtější čísla tento týden zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Stavební firmy v Česku podle něj zahájily v prvním čtvrtletí stavbu 3373 bytů v bytových domech, meziročně o 83 procent více. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl téměř čtyřnásobně. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku meziročně vzrostl o desetinu.