Metnar by měl odstoupit, potápí ho vedoucí práce. Babiš rezignaci nežádá

Metnarova diplomka

Metnar by měl odstoupit, potápí ho vedoucí práce. Babiš rezignaci nežádáAKTUALIZOVÁNO
Lubomír Metnar Foto:

 

 

Domov

vt

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) by měl odstoupit, pakliže ve své diplomové práci řádně necitoval zdroje, myslí si tehdejší vedoucí jeho diplomky Dana Forišková (KDU-ČSL). Domnívá se, že by na každého měl platit stejný metr, když před ním opustili své resorty Taťána Malá (ANO) a Petr Krčál (ČSSD), řekla serveru iDnes.cz. Metnar řekl, že se k práci vyjádří do konce týdne, aktuálně ji analyzuje. Premiér Andrej Babiš po něm rezignaci požadovat nebude.

Vedoucí Metnarovy práce Dana Forišková aktuálně působí jako místostarostka města Příbor za KDU-ČSL. Dříve pracovala jak na Vysoké škole báňské, tak na Ostravské univerzitě, kde v rámci katedry technické a pracovní výchovy Pedagogické fakulty vedla v roce 2004 Metnarovu diplomovou práci. Ta se věnovala kolektivnímu investování, která ho teď může stát ministerské křeslo.

„Je to můj názor, jestli pochybil a nedodržel to, co mu bylo mnou řečeno,“ uvedla pro iDnes Forišková. „Vždycky každému říkám, že musí dávat odkazy. A když jsem přišla na to, že student něco opsal, tak jsem ho na to upozornila. Ale nemusíte na všechno přijít,“ dodává. Zároveň přiznává, že konkrétně Metnarovu práci si už nepamatuje.

Naopak IT specialista Jan Mach z Vysoké školy ekonomické v Praze, který Metnarovu práci pro ČT hodnotil, se domnívá, že nedostatečné odkazování na zdroje měl zachytit vedoucí práce nebo oponent a práci vrátit k přepracování.

Foto:

Dana Foriskova

Foto: pribor.eu

Oponentem práce byl Ing. Svatopluk Slovák, v současnosti proděkan pro rozvoj a legislativu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.

Nevylučuji rezignaci, říká Metnar

Podle České televize Metnar ve své diplomové práci z roku 2004 řádně neuváděl citace, přestože obsahuje seznam použitých zdrojů. Některé strany jsou převzaty nebo jen mírně upraveny bez jasného vyznačení, že jde o převzatý text. „V této práci chybí odkazy na uvedené zdroje. Proto nebylo jednoduché odlišit, co je vlastní přínos, a co bylo přepsáno z nějakých zdrojů,“ řekl ČT specialista Jan Mach z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Metnar podezření z plagiátorství označil za překvapení. „Jsem si byl jist, že veškeré zdroje jsem uváděl,“ řekl ministr ČT. Práci si chce znovu prostudovat, a pokud se podezření potvrdí, zváží rezignaci. „Může to tak i dopadnout, nevylučuji tuto variantu“ řekl Metnar ČT.

Dnes dodal, že se ke své diplomové práci vyjádří do konce týdne. Premiér Andrej Babiš poté, co byl s Metnarem v kontaktu, prohlásil, že po ministrovi žádat rezignaci nebude. Podle něj se Metnar možná dopustil chyb v citacích, ale zdrojoval.

Lubomír Metnar vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR, později při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde získal titul magistr. V roce 2004, kdy Metnar diplomovou práci obhajoval, ještě Ostravská univerzita neměla počítačový systém na odhalování plagiátů. Vysoká škola ho používá od roku 2008. „Na tu diplomovou práci se ještě podíváme. Probereme například s oponentem této práce, který na univerzitě nadále působí,“ řekl ČT mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových pracích bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD). Malá z toho důvodu rezignovala 9. července, Krčál před týdnem. Oba své práce na českých univerzitách odevzdali v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly pomocí speciálního softwaru.

Mach dnes ČTK řekl, že práce, kterou Metnar obhájil v roce 2004 na Ostravské univerzitě existuje jen v tištěné podobě, a není tedy možné ji zkontrolovat v antiplagiátorském softwaru. Při posuzování Metnarovy práce ji porovnal s knihou prorektora pro vědu na Vysoké škole ekonomické v Praze Petra Musílka, kterou Metnar uvedl v seznamu použité literatury. Na několika stranách kontrolované práce přitom podle Macha autor z této knihy čerpá, aniž by ji uvedl jako zdroj. „Neoznačil bych to jako plagiát, ale za horší práci se zdroji,“ konstatoval.

Autor knihy čekal vyšší citační úroveň

Ani podle Musílka se Metnar zřejmě nedopustil vědomého plagiátorství. Některé pasáže jeho práce považuje odborník za věcně „poměrně dobře zpracované“. Kvalita zpracování práce by podle něj ale mohla být lepší. „I když absolvent L. Metnar knihu Trhy cenných papírů uvádí v použité literatuře a několikrát i v textu, jsem toho názoru, že citační úroveň v úspěšně obhájené diplomové práci měla být i v roce 2004 na poněkud vyšší úrovni,“ uvedl ekonom ve svém prohlášení, které má ČTK k dispozici a které ve středu poslal mimo jiné premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Pokud Ostravská univerzita sestaví odbornou komisi pro posouzení kvality Metnarovy diplomové práce, je Musílek připraven se na její činnosti podílet, dodal.

Čtěte také: Další opsaná diplomka? Ministr obrany Metnar čelí podezření z plagiátorství

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.