Debata o ochodu z vlády je zcela na místě, zní z ČSSD
Vládní krize
ČSSD je o krok blíž opuštění vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). Strana stojí i po schůzce premiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka s prezidentem Milošem Zemanem před problémem s ministrem kultury. Zeman odmítá odvolat šéfa resortu Antonína Staňka (ČSSD) a jmenovat do funkce Michala Šmardu (ČSSD). Situace se navíc opakuje, loni Zeman zablokoval jejich kandidáta na ministra zahraniční Miroslava Pocheho. Ve straně sílí hlasy, volající po debatě o odchodu z vlády.
Debata o opuštění kabinetu je na místě podle předsedy klubu ČSSD Jana Chvojky. „Mrzí mě, že premiér Babiš pana prezidenta nepřesvědčil. V této situaci je svolání předsednictva ČSSD správný krok a debata o odchodu z vlády je zcela na místě,“ uvedl pro Echo24 Jan Chvojka s tím, že situace kolem demise ministra Staňka nepřipouští žádné alternativní interpretace ústavy.
Podobně hovoří i místopředseda Senátu a člen politického grémia ČSSD Milan Štěch. V minulosti byl zastánce toho, aby strana do vlády s ANO nešla. „Nepředpokládám, že prezident Zeman změní názor (neodvolat Staňka – pozn. red.). Na základě svých zkušeností jsem nebyl pro vstup do vlády. Myslím, že nyní je potřeba z tohoto svazku vystoupit,“ řekl Štěch deníku Echo24.
Zeman pohrdá ústavou, vláda je slabá, shoduje se opozice
Prezident Zeman pohrdá ústavou, ocitl se mimo ústavní rámec, shodují se předsedové opozičních stran. Na situaci doplácí ČR, uvedli předsedové ODS Petr Fiala a KDU-ČSL Marek Výborný. Podle šéfa hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Víta Rakušana je premiér Andrej Babiš (ANO) slaboch. Opozice tak reagovala na dnešní schůzku Zemana s Babišem a s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, která se týkala výměny ministra kultury.
Sociální demokracie požaduje, aby Antonína Staňka (ČSSD) v čele resortu nahradil místopředseda strany Michal Šmarda. Staněk podal v polovině května demisi, Zeman ji však odmítl přijmout. Prezident dosud nevyhověl ani návrhu na Staňkovo odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády. Ani po dnešním jednání se situace s výměnou ministra neposunula, Zeman počítá se schůzkou s Hamáčkem a Staňkem 12. července. Hamáček se poté chystá svolat předsednictvo ČSSD, o svém návrhu dalšího postupu má jasno.
„Prezident Zeman pohrdá ústavou, když nekoná ve věci odvolání ministra Staňka,“ napsal Rakušan. „Vidí pánové Babiš a Hamáček, že v této zemi opravdu nehrají první housle? Silný prezident nerespektující ústavu a slabá vláda, slaboch Babiš – to je smutná realita dneška,“ uvedl také. „Předčasné volby nepreferuji, jakkoliv se jich neobávám, vidím i jiná řešení, která mohou tomuto kroku předcházet. A toto je oddálení řešení problému. Prezident si užívá svou představu ideálního horkého léta,“ doplnil.
„Miloš Zeman se ocitl mimo ústavní rámec, premiér mu nedokáže nebo nechce čelit, ČSSD znovu odkládá řešení. Neposunuli jsme se nikam, doplácí na to ČR,“ uvedl v reakci Fiala. „Tragikomedie s (ne)odvoláváním ministra Staňka bude proto bohužel pokračovat. Vláda se tomuto oslabování parlamentní demokracie neumí a asi ani nechce bránit, zatímco ČSSD všemu jen pasivně přihlíží,“ napsal na twitteru šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.
„Andrej Babiš sliboval rychlé vyřešení situace, ale nic se nestalo. Je to důkaz jeho neschopnosti. Výsledek jednání je také důkaz naprosté podřízenosti Jana Hamáčka. Kolikrát ČSSD ještě ustoupí? Oba dva aktéři nechávají občany v naprosté nejistotě, navíc neustálé dohady vládních stran paralyzují Česko,“ napsal v reakci Výborný. „V neposlední řadě, Miloš Zeman by měl konečně pochopit, že ústava není trhací kalendář a jednat podle toho,“ dodal.