Kapitánka Racketová převážela do Itálie zřejmě pašeráky, vrahy a mučitele
ilegální migrace do Evropy
Kapitánka lodi Sea Watch 3 Carola Racketová, která na sebe letos v létě upoutala celosvětovou pozornost agresivním nezákonným přistáním na Lampeduse s ilegálními migranty na palubě, když najížděla do lodě italské finanční stráže, má další problém. Mezi těmito ilegálními migranty jsou totiž pašeráci lidí obviněni z mučení, znásilňování a vraždy. O vývoji případu píše milánský deník Il Giornale nebo místní sicilský deník Grandangolo di Agrigento. Právě na Sicílii měl případ dohru.
Mezi desítkami uprchlíků na palubě lodi Sea Watch 3 patřící německé nevládní organizaci Sea Watch byli rovněž tři obchodníci s lidmi, obviněni z mučení desítek migrantů zřejmě v nelegálním záchytném táboře v Libyi, znásilňování, únosů a také vraždy. Jde o jednoho Guinejce a dva Egypťany. Podle tisku je tato jejich kriminální činnost údajně dobře dokumentována. Ke všemu mělo docházet v táboře na bývalé vojenské základně u městě Závíja na pobřeží Středozemního moře. Zde měli být migranti mučeni a drženi do doby, než pašerákům zaplatili za převoz do Itálie.
"To nemůžeme vyloučit, ale nemáme o tom žádné spolehlivé informace," reagoval na zprávu podle německé tiskové agentury DPA mluvčí Sea Watch Ruben Neugebauer.
Německý deník Bild, který reakci Sea Watch také ve čtvrtek uvedl, si v této souvislosti klade otázku, zda zveřejněná informace změní německý pohled na Carolu Racketovou, kterou mnoho Němců vnímá jako neohroženou zachránkyni migrantů plavících se po moři.
Migranti se dříve měli podle italského deníku setkat s delegací poslanců nyní už vládní italské levicové Demokratické strany, kteří navštívili loď Sea Watch 3 ještě před tím, než najela do přístavu v Lampeduse. Demokratická strana tak demonstrovala svou podporu později policií vyšetřované německé kapitánky a jejímu převážení migrantů do Evropy. V té době prováděl bývalý ministr vnitra a šéf Ligy striktní protimigrantskou politiku, včetně uzavření italských přístavů pro lodě nevládních organizací připlouvající s migranty. Po nezákonném přistání byla Racketová přechodně zadržena policií, loď zabavena italským státem a migranti skončili v záchytném středisku.
Nová ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová „podle spolehlivých zdrojů,“ jak píše deník, požádala, aby se o celé kauze s obviněnými migranty pomlčelo. To se však nestalo a místo toho se celá věc dostala na veřejnost včetně jmen, národnosti a věku obviněných.
Všechny tři před 11 dny zatkla v Messině na sicilském pobřeží zásahová jednotka italské policie.
Šéf nynější už opoziční Ligy Matteo Salvini nyní žádá o vysvětlení vládu.