Zeman odmítá nižší daně z příjmů, naopak 5000 pro důchodce vítá
ZEMAN O EKONOMICE
Prezident Miloš Zeman je proti zavedení 15procentní daně z příjmu, jak se na tom dohodla koalice ANO a ČSSD v souvislosti s plánovaným zrušením superhrubé mzdy. Jde o pokus o nabourání díry do státního rozpočtu, řekl prezident v dnešní Partii televize Prima. Dodal, že tento nápad se bude snažit premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) rozmluvit na schůzce příští úterý.
„Nemám nic proti jednorázovým neopakujícím se dávkám, včetně těch pěti tisíc korun pro seniory či takzvané Pětadvacítky," řekl v Partii prezident. „Co mě znepokojuje, je pokus nabourat díru do státního rozpočtu úlevami, které by byly trvalé. Příkladem je patnáctiprocentní daňová sazba z příjmů, znamenala by podle odhadů výpadek státního rozpočtu ve výši 70 až 90 miliard korun,“ dodal Zeman.
Vládu zkritizoval za to, že měla v programovém prohlášení stanoveno 19 procent a nyní zavádí 15 procent. Zeman se místo toho vyslovil pro zavedení progresivního zdanění. Prezident naopak podpořil návrh vlády dát letos důchodcům jednorázový pětitisícový příspěvek. „Nemám nic proti jednorázovým, tedy neopakujícím se dávkám včetně těch 5000 korun pro seniory,“ uvedl.
Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139 000 korun měsíčně. Zeman podotkl, že takových lidí je jen zlomek.
Na prezidentova slova na Twitteru reagoval ekonomický expert ODS Jan Skopeček, který upozorňuje, že Miloš Zeman hájí to, co v politice hájil vždy: vysoké daně a velké státní přerozdělování. „U snížení daní mu najednou vadí výpadek v rozpočtu. Dalo by se s tím vážně polemizovat, kdyby Babišově vládě opakovaně nepodpořil schodkový rozpočet v letech vysokého růstu,“ připomněl poslanec.
Prezident Zeman v #Partii hájí to, co v politice hájil vždy: vysoké daně a velké státní přerozdělování. U snížení daní mu najednou vadí výpadek v rozpočtu. Dalo by se s tím vážně polemizovat, kdyby Babišově vládě opakovaně nepodpořil schodkový rozpočet v letech vysokého růstu.
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) September 6, 2020
Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.
Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému takzvaná solidární přirážka, ta zůstane tedy fakticky zachována.