1 VYŠETŘOVÁNÍ ČAPÍHO HNÍZDA

Státní tajemství? Zprávu OLAF k Čapímu hnízdu zatím úřady nechtějí ukázat

NOVÉ

Témata: ,

Městské státní zastupitelství obdrželo zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) ke kauze Čapího hnízda. Zároveň nedoporučilo ministerstvu financí, které ji má na stole již od Vánoc, aby ji zveřejnilo. Státní zastupitelství dozoruje vyšetřování české policie, která kvůli možnému dotačnímu podvodu obvinila současného českého premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Státní zástupce zprávu prostuduje a poté ji postoupí policejnímu orgánu s tím, že bude zařazena do vyšetřovacího spisu,“ potvrdila pro server Echo24 tisková mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová informaci, kterou přinesl server Novinky.cz.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

K dispozici tak zásadní materiál, který by mohl výrazně ovlivnit Babišovo trestní stíhání, má hned několik institucí. Vedle ministerstva financí a městského státního zastupitelství, také Nejvyšší státní zastupitelství. ministerstvo pro místní rozvoj a řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy. Jenže ani jedna z institucí ho neplánuje zveřejnit. Ministerstvo financí už dříve avizovalo, že si kvůli zveřejnění nechá vytvořit právní analýzu.

Dozorující zastupitelství to neučiní také. „Zprávu zveřejňovat nebudeme, ani ji jakkoliv komentovat, aby nebyl zmařen účel trestního řízení,“ uvedla Zenklová. Ze stejného důvodu přitom nedoporučilo zastupitelství zveřejnění zprávy ani resortu financí.

Zveřejnění zprávy žádají po ministerstvu financí někteří poslanci. Podle nich její znění potřebují k tomu, aby se mohli správně rozhodnout o hlasování o vydání Andreje Babiše ke stíhání. O něj policie zažádala už podruhé. Poprvé (ještě před sněmovními volbami) jej poslanci vydali, jenže po volbách získal poslaneckou imunitu znovu a policie tak musela zažádat podruhé.

Na Evropskou komisi zase tlačí někteří europoslanci. Chtějí, aby tak učinil předseda EK Jean Claude Juncker, bez ohledu na situaci v České republice.

OLAF již v minulém týdnu oznámil, že vyšetřování ukončil a zprávy předal českým úřadům. Ty tehdy ovšem mlčely a nebylo zřejmé, zda závěry zprávy už mají. Co je obsahem závěrečné zprávy a na co OLAF přišel, zatím není zřejmé. Podle některých informací médií jsou ale velice podobné jako ty, ke kterým došla česká policie. Ta ve své žádosti o vydání obou poslanců hovořila o „závažném zločinu dotačního podvodu“.

Už předminulý týden Evropská komise uvedla, že české orgány vyňaly farmu Čapí hnízdo z projektů spolufinancovaných z evropských fondů. To by znamenalo, že si je česká strana pochybení vědoma. Jenže ministerstvo financí, které tento krok jako jediné může udělat, jasnou odpověď nedalo. „Ministerstvo financí o jeho vynětí z alokace pro tento operační program nerozhodlo,“ napsal Žurovec ve vyjádření. Zároveň resort připustil, že farma v žádosti o proplacení není. Více k tématu čtěte zde.

Ke zprávě se končeně vyjádřil také Babiše. Podle svých slov ji neviděl. Nicméně společnost Agrofert, kterou vložil do svěřenského fondu, podala podle jeho slov stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování poskytnutí dotace pro farmu.

„Podle informací mé bývalé firmy to vyšetřování proběhlo velice nestandardně, takže byla podána stížnost k evropskému ombudsmanovi, který potvrdil, že tou stížností se bude zabývat. A zároveň byla podána žaloba k evropskému soudnímu dvoru ohledně vyšetřování OLAFu,“ řekl Babiš v Lánech po setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mlčení a mlžení. Reakce MF na Babišovu kauzu je v rozporu s Bruselem

Zveřejněte zprávu o Čapím hnízdu, tlačí europoslanci na Junckera i OLAF

Čapí hnízdo jako Berlusconiho kauza. Dostal za ni čtyři roky


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.