1 Summity EU

Belgie chce 50 eur za bezpečnostní prohlídky novinářů

NOVÉ

Témata: ,

Belgické úřady začnou každého půl roku vybírat 50 eur (skoro 1300 Kč) za bezpečnostní prohlídky těch novinářů, kteří pracovně pokrývají summity Evropské unie a v zemi mají pobyt. Nový zákon, který v zemi platí od června, ostře kritizovala asociace mezinárodních novinářů působících v Bruselu.

Summity EU, tedy pravidelná setkání vrcholných představitelů členských zemí bloku, se v belgické metropoli konají každé tři měsíce, někdy bývají svolávána i mimořádná jednání Evropské rady. Schůzky premiérů a prezidentů 28 zemí obvykle přímo na místě sleduje přes 2000 novinářů.

Náklady na bezpečnostní opatření, která bývají rozsáhlá, přitom platí belgický rozpočet. Nově zavedené poplatky se týkají pouze těch, kteří jsou belgickými občany či v zemi dlouhodobě pobývají. Vybrané peníze by měly podpořit práci belgické federální policie a bezpečnostních služeb.

Podle místní asociace mezinárodního tisku (API-IPA) je věc diskriminační hned ze tří důvodů: týká se právě jen těch novinářů, kteří v Belgii působí dlouhodobě, žurnalisté na volné noze budou muset poplatek platit sami a utrpí tím také malá média. API-IPA proto vyzvala belgického premiéra Charlese Michela a ministry vnitra a zahraničí, aby zavedení plateb ještě přehodnotili.

Mluvčí Evropské komise Mina Andreevová dnes na věc reagovala poznámkou, že komisi se poplatek nelíbí a že v jejích budovách se nic podobného zavádět nebude. „Myslíme si, že novináři by měli svou práci vykonávat v co nejsnazších podmínkách,“ uvedla.

Čtěte také: Policie by měla evidovat kontakty s novináři, navrhla sněmovní komise

Z nového čísla Bitva o Británii. Boris Johnson táhne do totální války

Echo týdne: Neznámá Albánie, smetiště a restart ● Analýza: VIP spravedlnost pro Babiše ● Svět: Může být pravice pro chudé? ● Recenze: Hlavně že se píše ● Umění a kritika: Jak Hitler setřásl dvě zlatá jablka

Němci se musí rozhodnout: buď USA, nebo Čína Rozhovor s brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem
SPECIÁL KNIHY: Anatomie povídky Co ospravedlní naši existenci ve vesmíru

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.