1 Summity EU

Belgie chce 50 eur za bezpečnostní prohlídky novinářů

NOVÉ

Témata: ,

Belgické úřady začnou každého půl roku vybírat 50 eur (skoro 1300 Kč) za bezpečnostní prohlídky těch novinářů, kteří pracovně pokrývají summity Evropské unie a v zemi mají pobyt. Nový zákon, který v zemi platí od června, ostře kritizovala asociace mezinárodních novinářů působících v Bruselu.

Summity EU, tedy pravidelná setkání vrcholných představitelů členských zemí bloku, se v belgické metropoli konají každé tři měsíce, někdy bývají svolávána i mimořádná jednání Evropské rady. Schůzky premiérů a prezidentů 28 zemí obvykle přímo na místě sleduje přes 2000 novinářů.

Náklady na bezpečnostní opatření, která bývají rozsáhlá, přitom platí belgický rozpočet. Nově zavedené poplatky se týkají pouze těch, kteří jsou belgickými občany či v zemi dlouhodobě pobývají. Vybrané peníze by měly podpořit práci belgické federální policie a bezpečnostních služeb.

Podle místní asociace mezinárodního tisku (API-IPA) je věc diskriminační hned ze tří důvodů: týká se právě jen těch novinářů, kteří v Belgii působí dlouhodobě, žurnalisté na volné noze budou muset poplatek platit sami a utrpí tím také malá média. API-IPA proto vyzvala belgického premiéra Charlese Michela a ministry vnitra a zahraničí, aby zavedení plateb ještě přehodnotili.

Mluvčí Evropské komise Mina Andreevová dnes na věc reagovala poznámkou, že komisi se poplatek nelíbí a že v jejích budovách se nic podobného zavádět nebude. „Myslíme si, že novináři by měli svou práci vykonávat v co nejsnazších podmínkách,“ uvedla.

Čtěte také: Policie by měla evidovat kontakty s novináři, navrhla sněmovní komise

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.