Kdo byl zavražděný novinář Kuciak? O čem psal?
„Talent slovenské investigativy“
- red,
Investigativní novinář Ján Kuciak byl podle policie zavražděn kvůli své práci. Sedmadvacetiletý reportér slovenského serveru Aktuality.sk se v poslední době věnoval především podezřelým podnikatelským aktivitám Mariana Kočnera a kauzám kolem vládní strany Směr. „Talent slovenské investigativy,“ tak Kuciaka označil slovenský spisovatel Michal Hvorecký.
Sedmadvacetiletý Ján Kuciak se narodil ve Štiavniku. V Nitře vystudoval žurnalistiku, kde pokračoval na doktorandské studium. V minulosti pracoval pro Hospodárske noviny, v současnosti tvořil pro server Aktuality.sk.
V posledním materiálu se Kuciak zabýval aférou kolem podnikatele Mariána Kočnera spojeného podle médií s vícero daňovými a bankovními záležitostmi, jež vyvolaly pozornost médií i úřadů. Na začátku února psal o dalších podezřelých převodech bytů v luxusním komplexu Five Star Residence v Bratislavě. S budovou je spjatá i kauza Bašternák, která začala informací o neoprávněné dvoumilionových vratkách DPH.
Událost sledujeme on-line čtěte zde.
Kočner, který se dostal do pozornosti již v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí nejsledovanější slovenské soukromé televize Markíza pomocí pracovníků bezpečnostní služby, loni na podzim podle portálu Aktuality.sk Kuciaka zastrašoval.
Kočner Kociakovi říkal, že bude „hledat špínu“ na jeho rodinu a následně ji zveřejní. „Začneme se speciálně věnovat vám, vaší osobě, vaší matce, vašemu otci, vašim sourozencům,“ řekl údajně podle DenníkuN Kočner Kuciakovi. Redakce Aktuality.sk odmítá jakékoliv formy zastrašování našich reportérů. A to kýmkoliv,“ napsal tehdy v reakci na Kočnera šéfredaktor serveru Peter Bardy.
Kuciak si loni v září na Facebooku stěžoval, že ani 44 dní od podání trestného oznámení se nic neděje. „Případ zřejmě ještě ani nemá konkrétní policista,“ napsal na Facebooku Kuciak.
Reakce šéfredaktorů slovenských médií čtěte zde.
Na začátku letošního února napsal o IT firmě Anext, který sídlí v budově podnikatele Jozefa Brhela, který je někdy označován jako mecenáš vládnoucí strany Směr – sociální demokracie. „Podle Transparency International vyvolává její nová akcionářská struktura pochybnosti, zda jde o skutečné vlastníky, nebo nastrčené osoby,“ psal Kuciak v článku.
Dříve se věnoval také podnikání firem s nejasnou vlastnickou strukturou či podnikateli a dnes již bývalému členovi nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Romanu Vrťovi, který čerpal dotace i na údajně nezdařenou mobilní aplikaci.
Kromě toho se například v dubnu 2017 věnoval dotacím, které získávaly firmy okolo podnikatele blízkého vládnoucí straně Směr Miroslava Bödöra. Všímal si i pozadí financování resocializačního centra Čistý deň, kterému nedávno ministerstvo práce odebralo akreditaci pro podezření ze zneužívání dětí. Pro server Aktuality.sk také pokrýval kauzu Panama Papers nebo podnikatelské aktivity ministra vtnitra Róberta Kaliňáka a exministra financí Jána Počiatka (oba Směr).
„Talent slovenské investigativy“
Slovenský spisovatel Michal Hvorecký Kuciaka označil jako „talenta slovenské investigativy“. Dodal, že je nehorázné, že jsou kritičtí novináři na Slovensku vystavení verbálním i reálným útokům. „Nedovoľme, aby sa vrátili mafiánske praktiky! Považujem za nehorázne, že sú kritickí novinári nonstop vystavení slovným a teraz už aj skutočným útokom!“ napsal Hvorecký na svém Twitteru.