1 Skartace známého díla

Skartace obrazu Dívka s červeným balónkem měla být kompletní, přiznal Banksy

NOVÉ

Témata: ,

Při sebedestrukci obrazu, která šokovala účastníky nedávné aukce v londýnské galerii Sotheby‘s, se patrně něco zaseklo. Vyplývá to alespoň z videa, které autor díla a jeden z nejosobitějších výtvarných umělců současnosti umístil na svůj web. Banksy, jehož pravá totožnost je neznámá, na videu srovnává záběry ze skartace obrazu Dívka s červeným balónkem po jeho vydražení se záběry ze zkoušek. Na nich je vidět, jak celé plátno pomalu vyjede z rámu a promění se ve vodorovné proužky. Na dražbě uvázlo přibližně v půli.

Obraz Dívka s červeným balónkem se při památné aukci z 5. října částečně skartoval zařízením zabudovaným ve vlastním rámu. Banksy na videu naznačuje, že destrukční proces byl spuštěn s pomocí dálkového ovládání záhy poté, co byl vydražen za více než milion liber (přes 29 milionů korun).

Ze záběrů není jasné, zda člověk, který stiskl tlačítko na ovladači, v tu chvíli byl v dražebním sále a zda to byl přímo Banksy. V prostřihu jsou vidět jen zjevně mužské ruce držící černou krabičku s tlačítky.

„Při zkouškách to pokaždé fungovalo…,“ uvozuje titulek záběry z testování výtvarně-mechanického díla. Video rovněž dává částečně nahlédnout do útrob mechanismu a jeho vzniku.

Na svém instagramovém účtu Banksy už dříve vysvětlil, že svůj počin chápe jako kritiku trhu s uměním. Aukční dům zase prozradil, že dílo získala „evropská sběratelka a dlouhodobá zákaznice Sotheby‘s“. Dílo prý přijala i skartované. Jde o „první umělecké dílo v dějinách, které vzniklo naživo během aukce“, zdůraznila aukční síň.

Skartovaný obraz zachycuje slavný Banksyho motiv dívky, která natahuje ruce k letícímu červenému balonku ve tvaru srdce. Poprvé se tento motiv objevil na jedné londýnské zdi v roce 2002. Dražený sprej na plátně pocházel z roku 2006.

Nová majitelka pravděpodobně nebude muset koupě litovat. Cena výtvoru podle mnohých znalců jedinečným způsobem úpravy ještě vzrostla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Banksyho dílo se vydražilo za milion liber, v zápětí se samo zničilo

Řemeslník omylem přemaloval Banksyho graffiti. Přerušil ho umělcův fanoušek


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.