Pád superpodnikatelky s krví. „Steve Jobs biotechnologií“ tvrdě narazil

Obvinění z podvodu

Pád superpodnikatelky s krví. „Steve Jobs biotechnologií“ tvrdě narazilAKTUALIZOVÁNO
Elizabeth Holmesová Foto:

Foto: Shutterstock

1
Ekonomika
  • Echo24, JHR, ČTK
Sdílet:

Tvář Elizabeth Holmesové mohli lidé vídat na titulních stranách předních technologických a podnikatelských časopisů. Média ji zásluhou novátorského řešení krevních testů označovala za Steva Jobse biotechnologií. Před pár lety byla hodnota její firmy Theranos odhadována na několik miliard dolarů. Nedávno však přišel pád. Nejenže Holmesová čelí obvinění, že spolu s bývalým prezidentem Theranosu podvodem získala 700 milionů dolarů, sypou se na ni také žaloby za lživé prohlášení, že její produkty používá i americké ministerstvo obrany. Americká podnikatelka se tak musí na deset let stáhnout z vrcholného manažerství a zaplatit pokutu 500 000 dolarů (téměř 10,3 milionu Kč). Její příběh zpracovala britská BBC.

Theranos vznikl v roce 2003, když bylo Holmesové pouhých 19 let. Slibovala technologii pro laboratorní analýzu, ke které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Zařízení zvané Edison podle ní mělo být schopné člověka vyšetřit pro podezření z rakoviny nebo vychýlenou hladinu cholesterolu. Magazín Forbes v roce 2015 odhadoval hodnotu majetku podnikatelky na 4,5 miliardy dolarů.

Pochybnosti se vynořily poté, co americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Podezření ještě posílila poté, Holmesová společně s tehdejším ředitelem Theranosu Rameshem Balwanim pronesla několik lživých tvrzeních o své firmě.

Americké ministerstvo obrany se kupříkladu ohradilo proti prohlášení, že zařízení firmy využívá ve zdravotnických helikoptérách při nasazení v Afghánistánu a že díky tomu příjmy společnosti za rok 2014 dosáhnou více než 100 milionů dolarů. „Technologie společnosti Theranos ve skutečnosti v Afghánistánu americkým ministerstvem obrany použity nebyly,“ stojí v tehdejším prohlášení resortu obrany. V roce 2016 Forbes majetek Holmesové už srazil na nulu.

Podnikatelka se nyní na urovnání jednoho ze sporů dohodla s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), která o věci ve středu informovala. Komise oznámila, že Holmesová s Balwanim získali více než 700 milionů dolarů, když dlouhodobě zveličovali a nepravdivě informovali o technologii, podnikání a finančních výsledcích společnosti. Kromě výše zmíněných sankcí Holmesová nesmí po deset pracovat jako ředitelka veřejné společnosti a firmě musí vrátit miliony akcií.

„Inovátoři musí investorům říkat pravdu o tom, co jejich technologie umí dnes, a ne v co doufají, že někdy dokáže,“ uvedla představitelka komise. Podle ní se jedná o cennou lekci pro „Sillicon Valley“.

Společnost Theranos a Holmesová se s komisí na urovnání sporu dohodli. S exprezidentem Balwanim, který s dohodou nesouhlasil, se SEC bude soudit.

Čtěte také: Dobroty s příběhem lákaly. Firma na Fundliftu dostala 600 000 za hodinu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články