1 Příběh dubajské princezny

Od otce uprchla na skútru. Je čiré zlo, říká o dubajském vládci princezna

, NOVÉ

Témata:

Uprchnout od svého otce, dubajského panovníka šajcha Muhammada bin Rašída Maktúma, plánovala dlouhých sedm let. Nazývá jej čirým zlem a tyranem. Princezna Latífa se na začátku letoška v převleku dostala ze Spojených arabských emirátů do Ománu, odkud na vodním skútru urazila desítky kilometrů, než se dostala na spřátelenou loď. U indického pobřeží však byli zadrženi a předáni zpět do Dubaje. Od té doby není jasné, kde přesně se Latífa nachází. Nové podrobnosti z jejího příběhu přináší chystaný dokument britské BBC Escape From Dubai (Útěk z Dubaje).

Autoři dokumentu se zaměřují na poslední léta princeznina života, kdy plánovala svůj útěk. Latífa už v roce 2011 kontaktovala někdejšího francouzského špiona Herveho Jauberta, protože se doslechla, že se mu už podobný útěk podařil. Přes Jaubertovu počáteční nedůvěru si dvojice začala vyměňovat korespondenci, v níž si princezna stěžovala na své životní podmínky. „Utiskují mě a špatně se mnou zacházejí celý můj život,“ psala mu. „Se ženami se tu zachází jako s něčím nižším než s lidmi. Můj otec… ani nemůžu vypovědět, co nám všem udělal.“

„Můj otec je tím nejzlejším člověkem, jakého znám. Je čiré zlo. Není na něm nic dobrého,“ zněla její slova na adresu dubajského emíra.

Její pokus o útěk z letošního března podle ní nebyl prvním, o nějž se pokusila. Poprvé to bylo v jejích 16 letech, nyní je princezně 32. Na internetu se začátkem roku objevilo video, na němž Latífa tvrdí, že ji otec posléze tajně věznil tři roky a že byla v nemocnici, kde jí podávali léky, aby zlomili její rebelské chování. „Natáčím toto video, protože může být mé poslední. Otce zajímá pouze jeho pověst a kvůli ní lidi nechá zabít,“ tvrdila tehdy Latífa. Vysvětlila také, že je odhodlána odejít ze SAE, protože tam není svobodná. Nemá prý vlastní cestovní pas a když se rozhodne vyjet z Dubaje, je jí přidělen řidič.

Roku 2014 se princezna setkala s Tiinou Jauhiainenovou, finskou instruktorkou tance, která se stala její důvěrnicí a důležitou osobou pro chystaný plán. V den útěku se sešly na společné snídani, jak činily dlouhou dobu dopředu, aby v klíčový den nebudily pozornost. Ve vhodný moment si vyměnily oblečení a přes Omán pokračovaly 40 kilometrů na vodním skútru, dokud je nenabral Jaubert čekající na přistavené jachtě.

Na relativně bezpečném místě začala princezna rozesílat emaily s prosbami o pomoc. „Posílala emaily reportérům, ale nikdo jí neodpověděl. Nezdálo se, že by jí někdo věřil, zdála se zoufalá a smutná z toho, že nezbývá nikdo, kdo by jí pomohl, a dostihnout nás mohou kdykoliv,“ vypověděla Jauhiainenová.

Latífa byla zadržena v Indii. Indická stanice NDTV uvedla, že k jejímu zadržení přispěli zřejmě indičtí vojáci. Jaubert řekl, že indická pobřežní hlídka je zadržela na pobřeží státu Góa 4. března. Byli převezeni do Spojených arabských emirátů (SAE) a drženi na samotce. Třebaže dubajské úřady agentuře AFP sdělily, že princezna je u své rodiny a „má se skvěle“, ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) už letos na jaře žádali dubajského panovníka aby oznámil, kde se jeho dcera nachází.

Čtěte také: Vojenský zběh z KLDR je syn generála. Útěk přes hranice neplánoval

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.