Ministryně Nováková: Účastí na CIIE naše práce s českými firmami nekončí, ale teprve začíná
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Česká republika se zúčastnila akce China International Import Expo (CIIE) v elitní sestavě, proč bylo důležité být v Šanghaji na této akci?
V některých teritoriích, především v těch vzdálenějších, a na trzích velmi náročných, kam je pro podnikatele velmi obtížné proniknout, je účast ústavních činitelů a podpora členů vlády naprosto nezbytná. A to platí i pro Čínu. Zde je pro úspěch podpora vládních představitelů v čele podnikatelské mise stěžejní. V tomto smyslu hodnotím naši misi do Číny kladně.
Náš vzájemný obchod s Čínou v posledních letech výrazně roste. Za posledních pět let dosáhl růst českého vývozu 72 procent, přičemž meziroční přírůstek za období 2016 až 2017 činil 20 procent. Vzhledem k převisu dovozu ale existuje výzva ke zvýšení českého vývozu do Čínské lidové republiky. První ročník Mezinárodního dovozního veletrhu v Šanghaji byl tak skvělou příležitostí prezentovat celé spektrum oborů, které mají na rozsáhlém čínském trhu potenciál. Čínská strana od počátku signalizovala důležitost CIIE a označovala ho za nejvýznamnější událost roku 2018. Akci hostil přímo prezident Si Ťin-pching. Účast České republiky na nejvyšší úrovni je adekvátní odpovědí vzhledem k našemu zájmu o budování dlouhodobých vztahů a posilování obchodně-ekonomické spolupráce. Jedná se také o klíčový moment pro české exportéry. CIIE je typ akce, která otevírá nebo naopak uzavírá v případě neúčasti dveře na čínský trh. Naším cílem je postupně snižovat negativní obchodní saldo podporou vývozu českých firem.
Česko přivezlo do Šanghaje takzvané rodinné stříbro, tedy tradiční výrobce a exponáty. Nakolik se národní expozici podařilo v tak tvrdé konkurenci zaujmout?
Je třeba zdůraznit, že česká expozice zaznamenala mimořádný úspěch, a to jak u řadových návštěvníků, tak na nejvyšší úrovni. Čínský prezident strávil z národních expozic nejvíce času právě v té české a video, na kterém prezident Zeman hraje na klavír Petrof, obletělo svět.
Sázka na koncept prezentace rodinného stříbra se jednoznačně vyplatila. ČR v široké mezinárodní konkurenci prakticky jako jediná nabídla konkrétní obsah v podobě reálných exponátů a tím na veletrhu vynikla. Výběr napříč různými obory také poukázal na neobvyklé schopnosti a potenciál českého průmyslu.
Díky spolupráci s partnery z řad firem se České republice podařilo ukázat na CIIE skutečné unikáty. Kromě zmíněného klavíru Petrof mohli návštěvníci vidět třeba zbrusu nový model Škoda Kodiaq GT, který měl na CIIE své úplně první veřejné představení, nebo originální křišťálovou trofej Českého lva od Rückl Crystal. Nechyběl ani originální čepovaný Budějovický budvar, na který se před českou expozicí stály dlouhé fronty.
Jaké podněty pro vaši práci a další aktivity si přivážíte z premiérového CIIE 2018?
To, že se nám podařilo dostat na výstavu fyzické exponáty a ukázky umu našich výrobců, považuji za klíč k úspěchu celé naší expozice. Podle hodnocení čínských médií jsme byli zařazeni do výběru TOP 4 nejúspěšnějších pavilonů na této obrovské výstavě. Účastí na CIIE ale naše společná práce s českými firmami nekončí, ale naopak teprve začíná. Věřím, že úspěšná angažmá na veletrhu pomohlo pro řadu českých firem otevřít dveře, ale pro dosažení reálných výsledků bude nutné navázat dlouhodobou systematickou prací.
Prosadit se na čínském trhu není pro firmy jednoduché, mimo jiné i kvůli určitým administrativním bariérám. Na politické úrovni je potřeba snažit se tyto bariéry redukovat a odstraňovat a obecně vytvářet co nejpříznivější podmínky pro aktivity na úrovni firem. Důležitým faktorem bude poté i odhodlanost a vytrvalost našich firem. Potřebujeme, aby politici a představitelé byznysu táhli na čínském trhu za jeden provaz. Pak můžeme být úspěšní.
Váš program se netýkal jen CIIE, co dalšího jste v Číně viděla a případně projednávala?
V rámci druhé části své pracovní návštěvy Číny jsem se v městě Kanton setkala s představiteli společnosti Huawei, která je předním světovým dodavatelem řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Společnost Huawei u nás patří k významným partnerům našich mobilních operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone, a to jak v oblasti mobilní infrastruktury, tak i například pro širokopásmové optické a inteligentní sítě nové generace. Pro Českou republiku je nyní klíčové kvalitně zvládnout přechod na digitální ekonomiku a implementovat parametry takzvané čtvrté průmyslové revoluce. V této souvislosti je inovační a technologický potenciál společnosti Huawei v oblasti ICT inspirativní.
Za důležitou považuji schůzku s viceguvernérem provincie Guangdong panem Xu Ruishengem. Jednali jsme ohledně navrhovaného otevření nové zahraniční kanceláře agentury CzechTrade a o možnostech další spolupráce nejen v oblasti průmyslu, ale i třeba turismu. Výsledkem schůzky bylo pracovní jednání s leteckou společností China Southern, která reálně zvažuje zavedení přímého leteckého spojení mezi Prahou a Kantonem, jež by doplnilo již existující čtyři linky, tedy Praha – Peking, Praha – Šanghaj, Praha – Si-an a Praha – Čcheng-tu.
V Kantonu jsem také, společně s prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým, zahájila Česko-čínské obchodní a turistické fórum – Czech-China Business and Tourism Forum. Naším hlavním cílem bylo otevření nových příležitosti v provincii Guangdong v celém prostoru delty Perlové řeky. České firmy mají zájem podílet se na rozvoji čínské ekonomiky v tradičních oblastech jako je energetika, důlní průmysl, strojírenství, ale i v řadě dalších průmyslových oborů, jakými jsou například technologie pro ochranu životního prostředí, ochrana vodních zdrojů, rozvoj infrastruktury, chemie, potravinářství či stavebnictví. Významný je i potenciál ve službách, například v bankovnictví. Ministerstvo průmyslu a obchodu má zájem výrazněji podpořit snahy českých firem o širší spolupráci s čínskými partnery, a to včetně rozvoje a podpory turismu mezi občany obou zemí.