Bezosův rozvod je hra o velké peníze. Manželka by mohla získat více než 2/3 HDP Slovenska

JEFF BEZOS

Bezosův rozvod je hra o velké peníze. Manželka by mohla získat více než 2/3 HDP SlovenskaNOVÉ
Jeff Bezos se svou ženou MacKenzie Foto:

FOTO: Reuters

1
Panorama

zd Echo24

Nejbohatšího muže planety, zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose, čeká rozvod. Miliardářova žena McKenzi stála po jeho boku už od založení společnosti a má tak teoreticky nárok až na polovinu jeho majetku. To je pro představu částka dosahující více než dvou třetin ročního HDP Slovenska.

Rozvod zakladatele a generálního ředitele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose se ženou MacKenzie se dá vyřídit stejně rychle jako objednávka u téže firmy. Agentuře Bloomberg to řekl americký právník Christopher Melcher. I podle jiných rozvodových specialistů se případy rozvádějících se superboháčů dají řešit snáze. Případné spory a výčitky lze totiž zahladit penězi.

Čistý majetek současného nejbohatšího muže světa činí podle milionářského indexu Bloombergu 137 miliard dolarů (zhruba tři biliony Kč). Protože se manželé nechali slyšet, že se rozcházejí „jako přátelé“, je pravděpodobné, že se z MacKenzie, která se podílela na začátcích Amazonu, stane nejbohatší žena světa, píše Bloomberg.

Podle serveru CNBC má Bezosova žena MacKenzie právo žádat až polovinu majetku. Podle zákonů ve státě Washington, kde rodina žije, se majetek nabytý od počátku do konce manželství rozděluje rovným dílem. Svatbu přitom Bezosovi měli rok před tím, než došlo k založení firmy Amazon, týká se tedy zřejmě většiny majetku Jeffa Bezose.

To by mohlo znamenat částku téměř 70 miliard dolarů. Pro představu jde o částku, která přesahuje dvě třetiny ročního HDP Slovenska či zhruba třetinu toho Českého (za rok 2017). K zaplacení takové částky by musel Bezos zřejmě prodat část svých akcií v Amazonu, či se o ně podělit, což by mohlo vést ke zmenšení jeho vlivu na podnik, píše CNBC. Server dodává, že podle právníků je pravděpodobnější, že dá MacKenzie Bezosová přednost spíše dalšímu zhodnocování rodinného majetku. Napovídá tomu i doposud smířlivý tón obou manželů.

„Mimořádně zbohatli, protože byli chytří,“ charakterizoval agentuře Bloomberg klienty, s nimiž pracuje, rozvodový právník Michael Stutman. „A inteligentní lidé neutrácejí peníze za právníky…, utrácejí je tak, aby maximalizovali majetek, který jim po rozvodu zůstane,“ upřesnil. Ale dodal: „Někdy se drahé rozvodové tahanice vyloučit nedají.“

Pětapadesátiletý Bezos založil firmu Amazon v roce 1994. Loni v dubnu uvedl, že manželčina podpora sehrála při založení podniku významnou roli. Upozornil rovněž, že manželka v prvním roce vedla účetnictví firmy. Že se rozvedou, oznámili Bezosovi po 25letém manželství ve společném prohlášení ve středu. Osmačtyřicetiletá MacKenzie Bezosová je nyní spisovatelkou. Manželé mají čtyři děti – tři syny a adoptovanou dceru.


Čtěte dále​: Muskova vesmírná firma SpaceX musí ‚zeštíhlit‘, propustí desetinu zaměstnanců

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.