Pobaltské země chtějí odškodnit za okupaci Sovětským svazem. Kreml to odmítá

Pobaltské země chtějí odškodnit za okupaci Sovětským svazem. Kreml to odmítá
Sovětská vojska obsazují hlavní lotyšské město Rigu. Foto:

Wikimedia Commons

Svět

Reparace pro Pobaltí

Kreml ve středu opět odmítl požadavky pobaltských republik, aby je Rusko jako právní nástupce někdejšího Sovětského svazu odškodnilo za okupaci, která trvala desítky let. V úterý se pro vymáhání odškodného za sovětskou okupaci vyslovili ministři spravedlnosti Estonska a Lotyšska. Kreml odmítá i samotný výraz okupace.

„Samozřejmě že vůbec nesouhlasíme s výrazem ‚sovětská okupace‘ a nesouhlasíme ani s tím, aby se jednalo o nějakém odškodnění,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. „Nesmí se ani zapomínat na přispění k hospodářskému a sociálnímu rozvoji Pobaltí v době Sovětského svazu,“ dodal.

Mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS také usoudil, že jde o staré téma, které už dlouho nastolují „horké hlavy“.

Rudá armáda obsadila Pobaltí v roce 1940 na základě tajného dodatku ke smlouvě o neútočení s nacistickým Německem. Po obsazení vypsal okupační režim volby, k nimž byly připuštěny jen prokomunistické strany. Takto složené parlamenty pak schválily připojení k SSSR. Součástí Sovětského svazu byly tři pobaltské republiky, a to až do jeho rozpadu počátkem 90. let.

Estonsko, Litva a Lotyšsko před třemi lety podepsaly společné prohlášení o nezbytnosti domáhat se odškodnění za sovětskou okupaci. Jen Litva před lety vyčíslila tyto požadavky na 30 miliard dolarů (dnes 665 miliard Kč), ale zaznívala i suma více než pětadvacetkrát vyšší.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Sovětská okupace zmařila stovky lidských životů a způsobila stamiliardové škody

Související články