1 Pedofilní aféra

Brit si vymyslel pedofilní gang, pátrání stálo policii miliony

, NOVÉ

Témata: ,

Téměř čtyři roky se britská policie pokoušela odhalit zločineckou skupinu, která údajně unášela a zneužívala malé děti. Pátrání, které Brity stálo na dva miliony liber (59 milionů korun), se nakonec zaměřilo na muže, jenž byl jednou z domnělých obětí. Podle policie si celý gang čítající i přední politiky vymyslel. Dnes poprvé stanul před soudem, uvedla stanice BBC.

Jednapadesátiletý Carl Beech ze západoanglického Gloucesteru se obrátil na policii s tím, že jej jako sedmiletého zneužíval jeho nevlastní otec. Postupně však obvinění rozšiřoval a hovořil o velké skupině zahrnující elitní politiky včetně již zemřelého konzervativního premiéra ze 70. let Edwarda Heathe. Mocní muži podle něho unášeli, věznili a zneužívali chlapce a tři z nich dokonce zavraždili.

Policie nejprve vyhodnotila jeho tvrzení jako věrohodná a v letech 2012 až 2016 pátrala po stopách uvedených zločinů. U některých údajných členů skupiny prováděla domovní prohlídky, řadu z nich vyslýchala. Vyšetřování však skončilo neúspěšně, načež se podezřelým stal Beech sám. Podle policie byla všechna jeho tvrzení spolehlivě vyvrácena. Před soudem v Newcastlu se dnes poprvé objevil s obviněními z křivého svědectví či podvodu, která sám popírá.

Prokurátor Tony Badenoch u soudu řekl, že nepravdivá nařčení způsobila dotčeným lidem "nezměrnou újmu" a poškodila jejich pověst. Jeden z nich, bývalý poslanec Harvey Proctor, jehož dům prohledávala policie, se proti obviněním hájil na veřejnosti a je jimi podle prokurátora stále pobouřen.

,