Brit si vymyslel pedofilní gang, pátrání stálo policii miliony

Brit si vymyslel pedofilní gang, pátrání stálo policii milionyNOVÉ
Svět

Pedofilní aféra

Echo24

Téměř čtyři roky se britská policie pokoušela odhalit zločineckou skupinu, která údajně unášela a zneužívala malé děti. Pátrání, které Brity stálo na dva miliony liber (59 milionů korun), se nakonec zaměřilo na muže, jenž byl jednou z domnělých obětí. Podle policie si celý gang čítající i přední politiky vymyslel. Dnes poprvé stanul před soudem, uvedla stanice BBC.

Jednapadesátiletý Carl Beech ze západoanglického Gloucesteru se obrátil na policii s tím, že jej jako sedmiletého zneužíval jeho nevlastní otec. Postupně však obvinění rozšiřoval a hovořil o velké skupině zahrnující elitní politiky včetně již zemřelého konzervativního premiéra ze 70. let Edwarda Heathe. Mocní muži podle něho unášeli, věznili a zneužívali chlapce a tři z nich dokonce zavraždili.

Policie nejprve vyhodnotila jeho tvrzení jako věrohodná a v letech 2012 až 2016 pátrala po stopách uvedených zločinů. U některých údajných členů skupiny prováděla domovní prohlídky, řadu z nich vyslýchala. Vyšetřování však skončilo neúspěšně, načež se podezřelým stal Beech sám. Podle policie byla všechna jeho tvrzení spolehlivě vyvrácena. Před soudem v Newcastlu se dnes poprvé objevil s obviněními z křivého svědectví či podvodu, která sám popírá.

Prokurátor Tony Badenoch u soudu řekl, že nepravdivá nařčení způsobila dotčeným lidem "nezměrnou újmu" a poškodila jejich pověst. Jeden z nich, bývalý poslanec Harvey Proctor, jehož dům prohledávala policie, se proti obviněním hájil na veřejnosti a je jimi podle prokurátora stále pobouřen.