Ruský strategický debakl. Blitzkrieg se nekoná, operaci provází amatérismus
ROZBOR PRVNÍCH DNŮ VÁLKY NA UKRAJINĚ
Ráno 24. února 2022 znamenalo probuzení do úplně jiného světa. Ruská armáda zahájila útok proti Ukrajině. Média záhy zaplnily záběry explozí, požárů, kouřových stop raket a valících se vojenských vozidel. A nebylo málo těch, kteří prorokovali Ukrajině „rychlý konec“, jelikož se přece nedalo očekávat, že by se tato problémy zmítaná země dokázala efektivně bránit. Zdálo se, že Putin zahájil „Blitzkrieg“, a nikdo nevěděl, kde se Rusové zastaví. Ale už večer prvního dne bylo evidentní, že všechno bude naprosto jinak.
Hořící tanky a obrněné transportéry, sestřelené vrtulníky, stovky padlých a zajatých, zničující sankce. Takhle si Rusové svou „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině nepředstavovali. Co se vlastně stalo? Jak je možné, že armáda světové velmoci po letech reforem, pořizování nové techniky a sbírání zkušeností na Donbase a v Sýrii zaznamenala na Ukrajině tak těžké ztráty a dosud nedosáhla žádného významného úspěchu?
Nejprve si stručně shrňme situaci, jak se jeví po čtyřech dnech bojů, tedy ráno v pondělí 28. února 2022. Rusové postupují zhruba ve čtyřech základních směrech, a to od severu z Běloruska na Kyjev, od severovýchodu na Charkov, dále od jihu z Krymu směrem k přístavu Oděsa a konečně i od východu z Donbasu. Jejich postup je však od začátku nečekaně pomalý, a přestože si připisují územní zisky, rozhodně nejde o žádnou „bleskovou válku“.
Celý text můžete číst již nyní na ECHOPRIME. Od čtvrtka pak v tištěném vydání Týdeníku Echo v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.