Fotbalista Arsenalu kritizoval tábory s Ujgury, Čína zrušila vysílání zápasu
Fotbalista proti Číně
Německý fotbalista s tureckými kořeny Mesut Özil, hrající za londýnský Arsenal, sdílel na sociálních médiích své rozhořčení se zacházením s muslimskou ujgurskou menšinou v táborech na severozápadě Číny. Fotbalový klub se od jeho výroků distancoval. Čínská média přesto podala zprávu o tom, že vysílání dnešního zápasu mezi Arsenalem a Manchesterem bylo v Číně zrušeno. O události informovala BBC.
Özil, sám muslim, ve svých příspěvcích označil Ujgury za „bojovníky, čelící perzekuci“ a zkritizoval jak čínskou stranu, tak muslimské země, které podle něho o nakládání s Ujgury nedostatečně informují. „Copak neví, že zůstávat neutrální tváří v tvář perzekuci je odpudivé? Copak neví, že to, co si naši bratři a sestry budou z těchto smutných a těžkých dní za pár let pamatovat, nebude mučení tyranů, ale mlčení nás, jejich muslimských bratří?“ stálo v příspěvcích fotbalisty.
#HayırlıCumalarDoğuTürkistan 🙏🏼 pic.twitter.com/dJgeK4KSIk
— Mesut Özil (@MesutOzil1088) December 13, 2019
Arsenal v prohlášení, zveřejněném na jeho oficiálním účtě na čínské sociální platformě Weibo, trval na tom, že hráč nemluví za klub, který chce zůstat apolitický.
O zrušení vysílání informoval list Global Times, zaštítěný Komunistickou stranou Číny. Ve tweetu označil Özilovy názory za „falešné“ a za „zklamání“. Čínská fotbalová asociace zase uvedla, že jeho výroky jsou „nepřijatelné“ a že „ranily city“ čínských fanoušků.
China‘s State-run CCTV removed @Arsenal‘s Sunday match against @ManCity from its broadcast schedule, after Arsenal star @MesutOzil1088‘s false comments on Xinjiang disappointed Chinese fans and football governing authorities. Online broadcaster PPTV may also stop airing the game. pic.twitter.com/Ly1WQtcqGg
— Global Times (@globaltimesnews) December 15, 2019
Podle různých zdrojů je v táborech bez soudu drženo na jeden milion lidí, především Ujgurů. Tábory jsou mezinárodně kritizovány z podezření na porušování lidských práv. Muslimové tráví v táborech celé měsíce i roky a podstupují zákroky, které z nich mají udělat věrné stoupence komunistické strany. Čína špatné zacházení s ujgurskými občany opakovaně odmítla.