Hlasování o nedůvěře vládě

Hlasování o nedůvěře vládě 2
Onlines
Sdílet:

20:30 Protesty tisíců lidí pokračují na Staroměstském náměstí

Několik tisíc lidí demonstruje na Staroměstském náměstí v centru Prahy za demisi vlády Andreje Babiše (ANO), která odolala pokusu opozice o vyslovení nedůvěry. Velká část z nich tam dorazila v průvodu, který vyšel vpodvečer z Hradčanského náměstí. Protest pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, který letos už několik demonstrací proti Babišovu kabinetu uspořádal.

Nad hlavou demonstrantů vlají vlajky České republiky a Evropské unie. Lidé skandují „demisi“, „chceme slušnou vládu“ či „seniora na Krym“. Akce bude podle předsedy pořádajícího spolku Mikuláše Mináře krátká a úderná. Účastníky také vyzval k tomu, aby neuráželi a nenadávali premiérovi, prezidentovi ani voličům ANO. „Stačí se pouze držet faktů,“ řekl.

18:38 Prahou prochází průvod na protest proti Andreji Babišovi

Nerudovou ulicí prochází několikatisícový průvod demonstrantů. Skandují hesla jako „hanba“, „demisi“, „chceme slušnou vládu“ či „Babiše do koše“.

Průvod demonstrantů Nerudovou ulicí
Průvod demonstrantů Nerudovou ulicí Foto:

FOTO: Echo24

Odpůrci premiéra Andreje Babiše (ANO) se nejprve shromáždili na Hradčanském náměstí, jejich zástup sahal až do Nerudovy ulice. U Hradu nejprve hrála reprodukovaná muzika, zazněla například Modlitba pro Martu. Poté lidé vyrazili na pochod Prahou. Půjdou přes Malostranské náměstí, Karlův most, Smetanovo nábřeží, Národní třídu až na Staroměstské náměstí.

18:04 Okamura zopakoval, že je SPD připraveno nahradit vládní ČSSD

SPD podle svého předsedy Tomia Okamury není nakloněné předčasným volbám. „Není to pro nás na pořadu dne, jak jsem před chviličkou řekl, SPD nabízí funkční variantu,“ řekl Okamura. SPD už před hlasováním dávala najevo, že hlasuje pro nedůvěru vládě kvůli ČSSD a ráda by ji nahradila ve vládě. „Ani oni sami už nevěří té své vlastní vládě, myslím si, že ta agónie bude pokračovat,“ řekl Tomio Okamura s odkazem na všechny poslance a ministry ČSSD, kteří se rozhodli při hlasování o nedůvěře vládě opustit sál.

17:28 Opozice mě chtěla akorát urážet a ponižovat, řekl Babiš

Podle premiéra Andreje Babiše nešlo tolik o nedůvěru vládě, jako o urážení jeho osoby. „Šlo hlavně o to, aby opozice měla možnost mě urážet, ponižovat a musím říct, že v tom vynikali hlavně Piráti. Měl jsem pocit, že jsou některá ta vystoupení pod vlivem drog, protože jinak si to člověk ani nemůže vysvětlit,“ řekl po hlasování novinářům Andrej Babiš.

Odmítl, že by vláda byla v krizi, a že by se v koalici něco změnilo, jak naznačovali zástupci opozičních stran. Celou situaci premiér opět označil za organizovanou kampaň. „Chápu to jako nějaký kompromis jejich předsednictva,“ řekl Andrej Babiš o ČSSD, která odešla před hlasováním ze sálu. Podle něj se situace snažili využít členové ČSSD, kteří nesouhlasili se vstupem do vlády.

17:14 Poslanci ČSSD na chodbě svědomí nenašli, komentoval hlasování Kalousek

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila hlasování ukázalo, že jsou komunisté stejně jako sociální demokraté koaličními partnery hnutí ANO. „Tyto dvě politické strany tak přebírají plnou zodpovědnost za to, že má Česká republika trestně stíhaného premiéra,“ řekl Jiří Pospíšil po hlasování. Premiér podle něj maří vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. „Je to věc svědomí každého poslance, který dnes hlasoval. Sociální demokraté asi hledali to svědomí na chodbě, zjevně ho nenašli,“ řekl poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek.

17:00 Vládní koalice udělala další krok ke svému konci, řekl Petr Fiala

Předseda ODS kritizoval roli komunistů při hlasování. „KSČM se stala už pouhou politickou frakcí hnutí ANO,“ řekl Petr Fiala. „Po dnešním hlasování udělala vládní koalice jakýsi další krok ke zkrácení svého volebního období a my jsme na to dobře připraveni,“ dodal Petr Fiala. Problémy kolem osoby premiéra podle něj zůstávají, zatímco problémy ve vládní koalici se podle něj prohloubily kvůli nehlasování poslanců a ministrů ČSSD. 

16:53 Vláda má více problémů, než Babiše, řekl Ivan Bartoš

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš řekl, že Piráti budou i nadále fungovat jako konstruktivní opozice. Podle něj má vláda daleko více problémů, než jen střet zájmů premiéra Andreje Babiše.

16:49 Trestně stíhaný premiér poškozuje ČR, řekl Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyzval občany k trpělivosti. „Je třeba, abychom dále vytrvale upozorňovali na to, že tato situace není správná a poškozuje Českou republiku,“ řekl Pavel Bělobrádek po hlasování, v němž opoziční poslanci nezískali dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě.

16:43 „Hlasování dopadlo podle očekávání,“ řekl  Jan Hamáček

Předseda sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček zopakoval ve vyjádření po hlasování sněmovny důvody, proč sociální demokracie nehlasovala pro vyslovení nedůvěry vládě. Dodal, že šli do vlády prosazovat program ČSSD a to se jim daří. Nejvíce mu podle jeho slov „vadila absence plánu B“, který by nastal po vyslovení nedůvěry.

16:38 Pro hlasovalo 92 opozičních poslanců, proti poslanci ANO a KSČM

Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo všech 92 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Aby kabinet padl, opozice by musela pro návrh získat nejméně 101 hlasů. Kabinet podpořilo 90 poslanců z ANO a z KSČM, která vládu toleruje. Tři zákonodárci těchto uskupení byli omluveni. Všech 13 přítomných zákonodárců ČSSD opustilo před hlasováním jednací sál, další dva byli omluveni.

16:25 Poslanci v hlasování odmítli vyslovit nedůvěru vládě

Opozici se nepodařilo prosadit návrh na vyslovení nedůvěry vládě premiéra Andreje Babiše. Poslanci hlasovali po zhruba sedmihodinové rozpravě. Poslanci ČSSD podle předpokladů opustili před hlasováním lavice.

15:41 Digitalizace je pro mě priorita, řekla ministryně Schillerová

V reakci na kritiku pirátského poslance Jakuba Michálka hovořila před poslanci ministryně financí Alena Schillerová. Digitalizaci označila za svou naprostou prioritu. „Absolutní prioritou je online finanční úřad,“ řekla Alena Schillerová. Poté obhajovala kroky vlády v oblasti digitalizace.

Opoziční poslanci její výstup kritizovali. „Vystoupení paní ministryně byla klasická kouřová mlha,“ řekl poslanec ODS Zbyněk Stanjura.

15:20 Michálek kritizoval přístup k digitalizaci i dotace pro Agrofert

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek kritizoval vládu za přístup k digitalizaci i řešení zvyšování cen bydlení. Zmínil i dotace pro holding Agrofert, který dříve vlastnil premiér Andrej Babiš a nyní je vložen do svěřenského fondu. „Zázračným způsobem to roste,“ komentoval graf ukazující výši dotací v několika posledních letech.

14:20 Do rozpravy se přihlásili další poslanci

Po Lubomíru Zaorálkovi se do obecné rozpravy přihlásili zatím další 3 zákonodárci – Pavel Žáček, Mikuláš Peksa a Bohuslav Svoboda.

14:00 Začala demonstrace na Malostranském náměstí

Demonstrace skupiny AUVA svolaná na 14 hodin ve svém začátku zájemce nepřilákala. Na místě čekali jen policisté a policejní vozy.

14:10 „Ústava nám nedovoluje hlasovat o nedůvěře premiérovi“

„Hlasujeme o nedůvěře vládě proto, že nám ústava neumožňuje hlasovat o nedůvěře premiérovi,“ prohlásil poslanec ODS Jan Bauer. „Nemůžeme se stát rukojmím jednoho člověka, Ať je to kdokoliv,“ nechal se slyšet s tím, že premiér Babiš poškozuje politické prostředí země.

13:45 Na obecnou rozpravu je přihlášeno 8 poslanců

Probíhá obecná rozprava sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše. Řádně je přihlášeno osm poslanců – Veronika Vrecionová, Mikuláš Ferjenčík, Pavel Blažek, Jiří Mihola, Jan Bauer, Marek Výborný, František Kopřiva, Lubomír Zaorálek.

13:15 Babiš vyhraje, i když je zapleten v skandálu, píší v Německu

Ať už je český premiér Andrej Babiš zapleten do jakéhokoliv skandálu, nakonec vyhraje, píše dnes německý deník Süddeutsche Zeitung. Stejně tak podle něj dopadne i dnešní hlasování českého parlamentu o nedůvěře vládě. Babiše list přirovnává k bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu. „Aféra zemí pohnula, na státní svátek se demonstrovalo,“ připomíná list, podle něhož ale český premiér situaci ustojí.

12:50 Osvoboďte tuto zemi, a odstupte, vyzval premiéra Schwarzenberg

„Vy jste dostal nejdříve občanství této země, pak jste tu získal ohromné jmění. Minimálně z vděčnosti byste měl odstoupit a neměl být břemenem České republiky,“ nechal se na Babišovu adresu slyšet bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Odmítl, že by byl Babiš i přes své trestní stíhání v zahraničí vítán. „Byl jsem příliš dlouho v zahraniční politice, abych nevěděl, že má mnoho podobností s nejstarším řemeslem, co existuje. Ani v si nemůžete vybrat partnera, se kterým mluvíte,“ řekl. „Osvoboďte tuto zemi, a odstupte,“ skončil Schwarzenberg.

12:20 Kdyby skončil Babiš, skončilo by i ANO, řekl Bartošek

Podle předsedy poslaneckého klubu lidovců Jana Bartoška by s koncem Andreje Babiše v čele ANO skončilo i hnutí samotné, protože nejde o demokratický subjekt. Kritizoval posun hodnot, které společnost zažila. „S lehkostí se překreslily hranice toho, co je možné. Co bylo před pěti lety nemyslitelné, je dnes standard. To, co před pěti lety kácelo vládu, je dnes vnímáno jako banální historka,“ mínil Bartošek.

12:00 Stanjura zpochybnil nezávislost policie, kterou garantoval Hamáček

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura zpochybnil, že by Jan Hamáček jako ministr vnitra garantoval nezávislé vyšetřování Čapího hnízda. Poukázal na to, že ze svých postů odešli ředitel pražské policie, policejní prezident i ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů. Zkritizoval také šéfa ČSSD za pokrytectví, když četl jeho dřívější vyjádření, v nich se Hamáček strefoval do Babiše podobně jako dnes opozice. „Po nás chcete plán B, ale nejdříve se musí splnit plán A. Aby premiérem nebyla trestně stíhaná osoba,“ dodal.

11:40 Na Babiše míří kritika za útoky na novináře

Premiér Babiš dnes ve sněmovně několikrát zaútočil na média obecně i na reportéry serveru Seznam Zprávy. Babiš tvrdí, že ho novináři naháněli jako lovnou zvěř, zločince a jako člověka, který nechal unést svého syna. Za to se na šéfa ANO snesla kritika ze strany opozičních politiků. 

11:20 Faltýnek se strefoval do opozice za hospodářské výsledky

Předseda poslanců ANO kritizoval opozici za dobu, kdy byla u moci. Mimořádnou schůzi vyvolalo šest politických stran, nositelem se stal druhý na pásce – ODS, která skončila ve volbách druhá. Ale je potřeba oživit paměť veřejnosti, že ODS nám předvedla za sedm let, jak se vládne v naší zemi. I při hospodářském růstu dramatickým způsobem zadlužovala naši zemi v řádu stovek miliard korun,“ míní. Podle něj se opoziční strany uchylují k hlasování o nedůvěře, když nemají vlastní konkrétní program.

11:05 Chcete před hlasováním uprchnout do bufetu? ptal se Kalousek

„Nikdy za poslední čtvrt století nebyl žádný člen vlády v tak obludném konfliktu zájmů,“ nechal se slyšet šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Se studem vzpomínám na situace, kdy jsem raději mlčel, protože jsem měl strach. Takové situaci se chcete dobrovolně vystavit,“  kritizoval poslance ČSSD, kteří odejdou ze sálu. „Je v souladu s vaším svědomím uprchnout do kanceláří či do bufetu?“ tázal se jich.

10:50 ČSSD dle očekávání opustí sál

Sociální demokraté se rozhodli před sněmovním hlasováním o nedůvěře vládě odejít ze sálu. Zopakoval, že opozice nemá pro případ pádu kabinetu žádný plán B. „Co by se stalo, kdyby vláda padla? Vládla by vláda v demisi. Vzhledem k tomu, jak se k situaci postavil prezident republiky, byl by tady ústavní pat,“ míní Hamáček. Podle něj chce strana plnit svůj program, ujistil také, že policie pod jeho vedením bude pracovat bez politického tlaku.

10:40 Jestli věříte médiím, tak je to váš problém, vzkázal Filip

Za mediální kauzu označil šéf komunistů Vojtěch Filip nynější vládní krizi vyvolanou posuny v kauze Čapí hnízdo. „Dnešní hlasování není o tom, jestli vláda plní nebo neplní program,“ řekl Filip. Dlouho hovořil o roli médií v rozdmýchávání kauzy. „Nenechám ze sebe dělat idiota, když mi budou něco média předkládat. V ověření vidím, že jde o mediální kauzu, nikoli o to, abychom se bavili, jestli vláda funguje, nebo nefunguje,“ prohlásil.

10:30 SPD chce nahradit ČSSD svým programem

Že současnou vládu hnutí SPD nepodpoří, zopakoval jeho předseda Tomio Okamura. „Je nutné vyměnit ČSSD a nahradit ji programem SPD.“ Prohlásil, že SPD neusiluje o místa ve vládě, chce prosazovat svůj program. Hnutí ANO označil za do jisté míry pragmatické, zatímco většinu ČSSD označil za „lidi zasažené neomarxistickou ideologií, kteří ve jménu ‚dobra‘ chce kácet let hlava nehlava navzdory lidem, demokracii, zdravému rozumu“.

10:20 Bartoš mluvil o etice a morálce

Vládu Andreje Babiše podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše provázejí kvartál od kvartálu stále horší skandály. „V čele vlády by měl stát etický, morální a slušný člověk, který má kredit i před svými politickými oponenty. Takového člověka v čele vlády nevidím,“ nechal se slyšet Bartoš. 

10:10 Dva novináři se pokusili shodit vládu, tvrdil Babiš

Novináři serveru Seznam Zprávy, kteří natočili reportáž o synovi premiéra, podle něj lhali a ublížili jeho rodině. Babiš tvrdí, že ho novináři naháněli jako lovnou zvěř, zločince a jako člověka, který nechal unést svého syna. Podle něj chtěli položit vládu. Označil za lež, že by chtěl, aby jeho syn kvůli případu Čapí hnízdo „zmizel“, nebo že byl nedobrovolně držen na Krymu. „Lži měly od začátku jasný cíl. Pád vlády,“ řekl. „Pravda je na mé straně a já doufám, že už to chápe většina z vás,“ dodal. „Proto za této situace nemám důvod odstupovat.“ Vyzval opozici, ať ho zkusí porazit ve volbách.

10:00 Na hlasování chybí 5 poslanců

Předseda sněmovny Radek Vondráček přečetl omluvy poslanců ANO Pavla Juříčka a Jana Řehounka, taktéž zákonodárců za ČSSD Jiřího Běhounka a Milana Chovance. Na hlasování chybí i komunista Vladimír Koníček, opoziční Pirátka Lenka Kozlová je oproti původní omluvě na schůzi nakonec přítomna.

09:45 Babiš ještě před schůzí navštívil poslanecký klub KSČM

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil před dnešním hlasováním sněmovny o nedůvěře vládě na poslanecký klub KSČM, kde poděkoval za podporu. Zákonodárci komunistů dostali v úterý od vedení strany doporučení kabinet ANO a ČSSD podpořit, stanoviskem by se měli dnes řídit.

09:20 „Největší střet zájmů, jaký jsme si nedokázali představit,“ říká Fiala

„Máme co do činění s největším střetem zájmů, který jsme si donedávna nedokázali představit ani teoreticky,“ nechal se slyšet předseda ODS Petr Fiala. Situace je podle něj vážná. „Jendou z povinností premiéra v každé vládě je také chránit ústavní funkci předsedy vlády,“ řekl Fiala. „A premiér tak musí být chráněn a sám chránit funkci před takovou formou nátlaku,“ doplnil s tím, že se tak podle něj neděje. 

09:05 Poslanci ANO „jako jeden muž“ za Babišem, říká Faltýnek

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek na brífinku řekl, že hnutí stojí za premiérem Babišem. „Poslanecký klub vyzval premiéra, aby dál vládl,“ uvedl Faltýnek. Prohlásil, že opozice nemá s 92 šanci uspět. „Jako jeden muž podporujeme premiéra,“ dodal.

09:00 Schůze k hlasování o nedůvěře vládě začala

Počínaje devátou hodinou začala schůze Poslanecké sněmovny, na níž se bude hlasovat o nedůvěře vládě Andreje Babiše. Opozici jíž vadí tvrzení premiérova syna, že ho měl Babiš nechat odvézt proti jeho vůli na Krym, aby mu zabránil vypovídat V KAUZE čapí hnízdo.

08:25 Demonstrovat se bude i dnes

Na den hlasování o nedůvěře vládě ANO a sociální demokracie připadají dvě demonstrace. První na Facebooku svolává skupina AUVA. Od 14 hodin by měly před Poslaneckou sněmovnou znít proslovy organizátorů, případně i zákonodárců a měl by se vyjadřovat nesouhlas pískotem. O půl šesté se mají protestující přesunout na Hradčanské náměstí na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii. Odtud má posléze vyrazit protestní průvod až na Staroměstské náměstí. Obou událostí se podle Facebooku dohromady zúčastní přes 3 tisíce lidí, svůj zájem vyjádřilo necelých 16 tisíc lidí.

08:05 Zeman přirovnal Petříčka k Pocheho loutce, výměně by nebránil

Prezident Miloš Zeman nebude bránit premiérovi Andreji Babišovi (ANO), pokud bude chtít odvolat jakéhokoli ministra. Hlavě státu se nelíbí, že se šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) staví proti přesunutí české ambasády v Izraeli na Jeruzaléma. V souvislosti s tím Petříčka nepřímo označil za loutku Miroslava Pocheho, jehož do čela ministerstva zahraničí odmítl jmenovat. Podle prezidenta se proti přesunu ambasády staví právě Poche. „Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné,“ řekl Zeman v rozhovoru pro MF DNES.

08:00 Opozice svou zřejmě neprosadí

Dnešní hlasování sněmovny o nedůvěře vládě Andreje Babiše skončí pravděpodobně nezdarem. Svolali je zástupci šesti opozičních stran na základě nových zjištění v kauze Čapí hnízdo. Podle nich měl premiér nechat svého syna proti jeho vůli odvézt na Krym, aby mu zabránil vypovídat na policii. Babiš to odmítá. Opozici se podařilo nashromáždit celkem 92 hlasů, k překročení potřebné většiny 101 hlasů jí chybí koaliční sociální demokraté, kteří se rozhodli před hlasováním opustit sál. 

PÁTEK 23. LISTOPADU

19:48 Proti nedůvěře vládě je 48 % lidí, pro nedůvěru 44 %

Více než polovina lidí se domnívá, že premiér Babiš se v reakci na reportáž o údajném únosu svého syna nevyjádřil dostatečně a důvěryhodně. Naopak 27 procent lidí premiér přesvědčil, pětina dotázaných neumí situaci posoudit. Zhruba třetina lidí podporuje pokračování nynější menšinové koalice ANO a ČSSD, ale 29 procent Čechů by přivítalo změnu premiéra. Vyplývá to z průzkumu Kantar CZ pro Českou televizi.

19:17 Proti Babišovi v Hradci Králové protestovaly stovky lidí

Potkali jsme se tady, abychom vyjádřili nesouhlas s tím, co se děje v naší zemi. Děje se něco nepatřičného. V čele vlády je člověk, který je zcela v jednoznačném střetu zájmu, je trestně stíhaný a s vědomím nás všech ovlivňuje i další osoby ve stejné věci trestně stíhané,“ řekla před davem opoziční zastupitelka Hradce Králové Anna Maclová (Koalice pro Hradec).

17:40 Za demisi Babiše pochodovaly v Liberci desítky lidí

Desítky lidí dnes v Liberci pochodovaly za demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). „Chceme slušného premiéra“, „My se koupit nedáme“, „Demisi, demisi“ znělo centrem Liberce. Dav, který po 16:00 vyrazil od Severočeského muzea přes centrum směrem k vlakovému nádraží, se rozrůstal, jak se cestou přidávali další a další lidé.

14:45 Seznam Zprávy stojí za prací Slonkové i Kubíka

„Za investigativním pořadem Zvláštní vyšetřování i prací reportérů si samozřejmě plně stojíme. Jednotlivé výroky pana premiéra Babiše nevidíme důvod více komentovat,“ uvedl ředitel zpravodajství Seznamu Unger. Redakce Seznam Zpráv už dříve sdělila, že si nechala zpracovat právní analýzu, podle níž se její novináři ničeho nezákonného nedopustili. Redakce považuje Babiše mladšího podle Ungera za důležitého svědka a k němu i jeho matce přistupuje maximálně citlivě.

14:30 Seznam zatím Babišův výrok o trestním oznámení komentovat nechce

„Zatím k nám nic oficiálního nepřišlo. Už dříve jsme se rozhodli, že jednotlivé výroky Andreje Babiše nebudeme komentovat,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová. „Pokud trestní oznámení přijde, platí, že budeme plně podporovat naše redaktory. Stojíme za jejich prací,“ dodala Aneta Kapuciánová.

14:00 Babiš: Advokát mé exmanželky dal trestní oznámení na Seznam Zprávy

Advokát bývalé manželky a syna premiéra Andreje Babiše podal trestní oznámení na redaktory serveru Seznam Zprávy Jiřího Kubíka a Sabinu Slonkovou, řekl premiér pro server Blesk.cz. Důvodem je rozhovor, který redaktoři vedli s premiérovým synem Andrejem Babišem mladším a natáčeli ho skrytou kamerou. Server Seznam Zprávy už dříve uvedl, že si nechal vypracovat právní analýzu, podle níž zákon neporušil.

12:52 Demonstranti projdou Prahou

V návaznosti na hlasování sněmovny o nedůvěře vládě je na pátek v okolí sněmovny chystána další protivládní demonstrace, respektive průvod. Pořádá ho iniciativa Milion chvilek pro demokracii a Mluvmespolu.cz. „Budeme pochodovat Prahou za důvěryhodnou vládu! Vyjdeme v 18:00 z Hradčanského náměstí, půjdeme přes Malostranské náměstí (kolem sněmovny), Karlův most a Národní třídu na Staroměstské náměstí. Zde začne od 20:00 krátká demonstrace,“ píšou organizátoři na Facebooku akce.

12:30 BIS nemá informace o vlivu cizích služeb v kauze Babiše ml.

Bezpečnostní informační služba nemá informace o vlivu cizích zpravodajských služeb na kauzu Andreje Babiše mladšího, syna premiéra a předsedy hnutí ANO. Novinářům to po jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS řekl její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se kontrarozvědky na tuto kauzu ptala.

11:58 Curyšská univerzita odřekla projev Babiše k výstavě o emigraci

Curyšská univerzita odřekla projev premiéra Andreje Babiše k prosincovému zahájení výstavy Druhý život o českých emigrantech ve Švýcarsku. Podle školy a úřadu vlády se premiér nezúčastní prosincové akce kvůli své pracovní vytíženosti. Servery Deník N a Seznam Zprávy ale informovaly o otevřeném dopise, který univerzitě adresovali někdejší čeští emigranti, kteří v něm Babišovu účast kritizovali s odkazem na jeho minulost spojovanou například se StB.

11:10 Podle sněmovních počtů vláda hlasování ustojí

Opozice disponuje 92 hlasy, ke svržení kabinetu by potřebovala minimálně 101.

10:58 Babiš: Budu se bránit lžím

Premiér Andrej Babiš uvedl, že se bude v pátek ve sněmovně před hlasováním o nedůvěře vládě bránit lžím, které převládly v mediálním prostoru, řekl to dnes novinářům na Vysočině. Opozice svoláním mimořádné schůze zareagovala na kauzu údajného únosu jeho syna na Krym.

10:11 Faltýnek nevyloučil předčasné volby

Předčasné volby jako řešení politické krize vyloučil premiér Andrej Babiš, ale připustil předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. V České televizi řekl, že poslanci ANO by teoreticky mohli pro rozpuštění sněmovny hlasovat, i když to vzápětí označil za ne příliš reálné. Oproti tomu Babiš říká, že volby byly před rokem a občané v nich rozhodli jasně. Více píšeme ZDE.

9:44 ČR se přiblížila k předčasným volbám

Podle předsedy ODS Petra Fialy se ČR setrváním Andreje Babiše ve funkci premiéra přiblížila k předčasným volbám.

9:39 Opozice neprosadila ve výboru debatu o vyšetřování Čapího hnízda

Opozice neprosadila, aby se sněmovní bezpečnostní výbor ve čtvrtek zabýval postupem trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v případu Čapí hnízdo. Odpůrci debaty zejména z řad vládního hnutí poukazovali na nepřípustné zasahování do živé kauzy.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit