Česko má první medaili. Získal ji kanoista Lukáš Rohan

PRVNÍ MEDAILE

Lukáš Rohan Foto: Český svaz kanoistů
1

Kanoista na divoké vodě Lukáš Rohan získal pro Česko stříbrnou medaili na olympijských hrách v Tokiu. Rychlejší byl jen Slovinec Benjamin Savšek.

Ze čtvrtého nejlepšího času v semifinále se Rohan probojoval na druhé místo. I přes dvousekundovou penalizaci zajel nejlepší závod své kariéry. Za zlatým medailistou Savšekem zaostal o 3,71 sekundy. Ani čistá jízda by Rohanovi o 1,71 sekundy nestačila na vítěze Savška. Rohan svou výhrou navázal na stříbro z mistrovství Evropy v pražské Troji minulý rok. Třetí místo získal Sideris Tasiadis z Německa.

Rohan jel jako jeden z prvních, a tak musel čekat, jestli se na vítězné pozici udrží. Nejlepší trojice ze semifinále ale na své předešlé výkony nenavázala. Španěl Ander Elosegi skončil osmý, Novozélanďan Daniel Watkins devátý a v semifinále nejrychlejší Martin Thomas z Francie obsadil až páté místo.

Rodákovi z Mělníka je 26 let a svou výhrou jde ve stopách otce Jiřího Rohana. Ten je ve světě kanoistiky legendou. Vyhrál dvě stříbrné medaile na olympijských hrách v Barceloně 1992 a v Atlantě 1996 v kategorii C2 se svým partnerem v lodi, Miroslavem Šimkem.