Ad.: Smutek občana v pandemickém běsnění, Mojmír Hampl, Echo 35
POLITICKÁ ARÉNA
Mojmír Hampl, jehož názorů je potřeba si vážit, shrnuje tři vlivy, které přispěly k současnému „pandemickému běsnění“. Zjednodušeně: 1. bohatá a zhýčkaná společnost, 2. média zveličující katastrofy a 3. útlum kritického myšlení.
Osobně bych k této „třaskavé směsi“, jak to Mojmír Hampl trefně nazval, přidal předcházející několikaleté strašení klimatickou změnou, resp. globálním oteplováním, které nám závěrem přineslo absurdity typu Grety, Pátků pro budoucnost či anarchistickou Rebelii proti vyhynutí. Několikaleté strašení, kdy se klimatologové, nejrůznější vědci, média a Gretě freneticky tleskající politici přeháněli v tvrzeních, do kolika let planeta shoří či kdy oceány zaplaví polovinu lidstva, se zhmotnilo v čínském viru jako konečně viditelné globální katastrofě. Někdo to trefně nazval „celosvětová psychiatrická diagnóza, kterou si nejvíc užívají hypochondři“. „Vidíte, a je to tady! Já jsem to říkal(a)!“
Ostatně, Mojmír Hampl o historii strašení ekologickými katastrofami vydal výbornou knížku s názvem „Vyčerpání zdrojů. Skvěle prodejný mýtus“, kterou čtenářům Echo vřele doporučuji.
Tomáš Jirsa, Hluboká nad Vltavou