Nejčastější příčinou úmrtí diabetiků jsou kardiovaskulární onemocnění. Lze jim předcházet
Technologií proti cukrovce
Cukrovka je jednou z nejčastějších diagnóz u českých obyvatel. S některou z forem cukrovky se potýká až osm procent obyvatel České republiky, nejčastější příčinu úmrtí přitom představují komplikace související s kardiovaskulárními onemocněními. Pacienti s cukrovkou mají třikrát vyšší riziko infarktu myokardu a čtyřikrát vyšší riziko mrtvice. Většině kardiovaskulárních příhod však lze předcházet, důležitá je životospráva, ale také vhodná antidiabetická léčba.
O prvních výstupech z Národního diabetologického registru se diskutovalo minulý týden na konferenci věnované diabetu.
V roce 2017 byl v ČR zaznamenán téměř milion diabetiků. Počet nemocných v České republice stoupá bez ohledu na věk nebo pohlaví, meziročně přibude přibližně tři tisíce pacientů.Největší nárůst počtu diabetiků je mezi 60. a 75. rokem, kdy se téměř zdvojnásobuje z 18 000 na 35 000 diabetiků na 100 000 obyvatel ČR. Kromě vlastního onemocnění zdravotní stav pacientů komplikují další přidružené nemoci.
Mezi nejčastější zdravotní komplikace u diabetiků patří nadváha, vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina cholesterolu. I to je důvodem, proč jsou u pacientů s cukrovkou častá kardiovaskulární onemocnění, včetně infarktu. Pro diabetiky je proto zásadní dodržovat předepsanou léčbu a mít pod kontrolou hladinu cukru v krvi.
U pacientů také roste výskyt rakoviny a hrozí u nich častěji infekční onemocnění. „Mezi nejvýznamnější preventivní opatření pro rozvoj infekcí patří dobrá kompenzace samotného diabetu, včasná diagnostika a léčba přidružených interních komorbidit. Další možností, jak lze dopad infekčních komplikací snížit, představuje očkování. Přičemž u pacientů s diabetem je jednoznačně doporučeno pravidelné každoroční očkování proti sezónní chřipce, dále proti pneumokokovým infekcím, pásovému oparu (osoby nad 50 let) a proti virové hepatitidě B,“ dodává k možnostem prevence infekcí MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., vedoucí Katedry infekčních nemocí IPVZ.
Cukrovku lze kontrolovat i přes mobil
Mobilní aplikace OneTouch Reveal, která lidem s cukrovkou pomáhá hlídat hladinu cukru v krvi, přišla minulý týden s novými funkcemi. Nově například rozeznává opakující se vysoké nebo nízké hodnoty a automaticky člověka na nebezpečné hodnoty upozorní. Důsledná prevence je přitom pro pacienty trpící některou z forem cukrovky zásadní.
Aplikace funguje na principu bezdrátového propojení glukometru a chytrého telefonu. Mezi novinky patří automatické upozornění na vzorce vysokých nebo nízkých hodnot cukru v krvi, které mohou uživateli pomoci vyvarovat se rizika v budoucnu. Uživatelé si také mohou nastavit cíle a sledování jejich plnění.