Obviněný Andrej Babiš se chystá zatlačit na Bradáčovou

komentář

Obviněný Andrej Babiš se chystá zatlačit na Bradáčovou
Lenka Bradáčová Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek se vrátil ze svatební cesty na Mauriciu a vyhlásil, čemu se chce věnovat v nejbližších měsících. Začátkem příštího roku se chystá zasáhnout do státního zastupitelství. Vedoucí státních zastupitelství už by v budoucnu měli stát v čele svých úřadů jen po omezenou dobu. Pravděpodobně deset let. V praxi by to znamenalo, že by všichni museli ve svých současných funkcích skončit. Pokud by chtěli dál pokračovat, museli by projít konkurzem.

Sám o sobě je to rozumný návrh. Personální střídání v čele klíčových institucí je zdravé. Nikdo by neměl mít pocit, že to je post na doživotí. Po jisté době na stejném místě nutně přichází stereotyp, vyhoření, ztráta espritu. Časově omezené mandáty už roky platí na soudech. Tak proč by neměly platit pro žalobce? Ti sami o sobě proti návrhu nic nemají. Upozorňují ale, že by se střídání šéfů mělo odehrát postupně, nikoliv najednou vyměnit všechny vedoucí žalobce.

V tom rozložení v čase je ten zásadní problém. Načasování střídání tomu konkrétnímu vedoucímu žalobci, který je právě nepohodlný, se dá využít jako mocenský tah. Tomu, kdo se zrovna zabývá zásadními kauzami souvisejícími se špičkami této vládní garnitury, se dá takticky naznačit, že doba, kdy se zrovna na jeho úřadě bude vypisovat konkurz na nového šéfa, může záviset na tom, jak ten úřad koná v politicky citlivých kauzách. Žádné okaté odvolávání nepoddajných žalobců. Jen naplnění novely zákona o státním zastupitelství v praxi.

Nevíme, jaké všechny politicky citlivé případy právě teď žalobci vyšetřují. Víme ale, na kterých státních zastupitelstvích visí osobní svoboda premiéra Andreje Babiše a jeho rodiny, kteří jsou obviněni z dotačního podvodu velkého rozsahu, za nějž jim hrozí až deset let vězení.

Případ, který už se podezřele dlouho táhne, dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová, která nad prací pražských zastupitelů prováděla dohled (na žádost obviněných, tedy Babiše a jeho blízkých), už loni v létě konstatovala, že vyšetřování se táhne, protože Babiš a jeho blízcí dělají obstrukce a bezdůvodně si u ní stěžují na postup pražského žalobce Jaroslava Šarocha, který má nad případem dozor. „Námitkám uvedeným v podnětu k výkonu dohledu osobami jednajícími jménem právnické osoby se vztahem k prověřované trestní věci nebylo možno přiznat jakoukoli důvodnost,“ napsala v prohlášení Bradáčová už loni 30. června. Dodala, že její prověřování vyšetřování podvodu na Čapím hnízdě nijak nebrzdilo. „Vyšetřování kauzy probíhalo celou dobu a nebylo naším přezkumem nijak pozastaveno,“ zdůraznila pro Aktuálně.cz a zároveň upozornila: „Délka dosavadního řízení je jen hraničně akceptovatelná. Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení.“ To napsala před rokem a čtvrt. Případ se od té doby neposunul a policie požádala o prodloužení termínu.

Pokud projde nový zákon o státním zastupitelství, může Babiš jednoduše přes svého ministra Kněžínka Bradáčové vzkázat: „Paní doktorko, na vaše místo vypíšeme konkurz hned v první vlně. Tak se podle toho zařiďte.“

To, že Babiš nemá v zásazích do orgánů činných v trestním řízení žádné zábrany, jsme sledovali na jaře, když brutálním stylem vyštval z funkce šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína.

Jakékoliv zásahy vlády trestně stíhaného premiéra do státního zastupitelství budou vždy nevěrohodné. Vždy se dají vyložit tak, že slouží obhajobě osobní svobody Andreje Babiše.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články